BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza na Bałtyku
12.08.2015
Dzisiaj popołudniu (środa, 12 sierpnia) załoga dyżurna śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy mężczyźnie znajdującemu się na pokładzie jednostki badawczej Poseidon.

Poszkodowany został podjęty na pokład maszyny i przetransportowany na ląd gdzie został przekazany obsadzie karetki pogotowia.


O godzinie 14.46 załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowskiej Grupy Lotniczej otrzymała informację, że na pokładzie niemieckiego statku badawczego znajduje się mężczyzna uskarżający się na silne bóle brzucha. Jednostka znajdowała się wówczas około 70 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Darłowie. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Wojciecha Wójcika wystartowała o godzinie15.00. Po 29 minutach lotu znajdowała się już nad statkiem Poseidon. Następnie na jednostkę opuszczony został ratownik, który przygotował poszkodowanego do transportu na pokład śmigłowca za pomocą tzw. chusty ratowniczej. Cała operacja podjęcia mężczyzny trwała zaledwie 7 minut. O godzinie 16.03 Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Darłowie gdzie poszkodowany, w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.


Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R:

  • kpt. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi);
  • kpt. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);
  • bosm. Robert Nowocień (ratownik);
  • bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.


W tym roku to już 19 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 577 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 305 osobom.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych