BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Bryza z sercem
01.09.2015
Dzisiaj w nocy załoga samolotu transportowego Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przetransportowała personel medyczny z sercem do przeszczepu. Na organ oczekiwała pacjentka Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.

Prośba o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego z warszawskiej kliniki dotarła do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wczoraj popołudniu. Do wykonania tego zadania wyznaczona została załoga samolotu transportowego Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach w składzie: kpt. pil. Jarosław Jastrzębski (dowódca załogi), kpt. pil. Marek Buczek (drugi pilot) oraz st. bosm. Henryk Gamrot. Maszyna wystartowała z lotniska Gdyni o godzinie 19.59. Po godzinie i 5 minutach lotu dotarła na warszawskie lotnisko w Okęciu gdzie przyjęła na pokład zespół medyczny z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. O godzinie 22.25 Bryza wystartowała z Warszawy i obrała kurs na lotnisko 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach skąd lekarze udali się do Słupska Po pobraniu organu od dawcy zespół medyczny powrócił do Siemirowic. Bryza ponownie wystartowała o godzinie 3.43. Powrotny lot do Warszawy trwał 1 godzinę i 17 minut. Z Okęcia serce zostało przewiezione do Anina. Operację przeszczepu prowadzi zespół pod kierunkiem profesora Mariusza Kuśmierczyka.foto Marian Kluczyński

 

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczyły zarówno załogi śmigłowców ratowniczych W-3RM i Mi-14PS jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza.

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych