BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza na Bałtyku
14.09.2015
Załoga dyżurna śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła wczoraj (niedziela, 13 września) pomocy mężczyźnie znajdującemu się na pokładzie kontenerowca MSC Sariska.

 

Poszkodowany podczas awarii w siłowni statku został bezpiecznie przetransportowany na ląd i przekazany załodze śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wczoraj rano, o godzinie 9.46, załoga śmigłowca Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała informację, że na pokładzie kontenerowca pływającego pod panamską banderą znajduje się mężczyzna wymagający natychmiastowej ewakuacji medycznej. Poszkodowany podczas awarii w siłowni jednostki doznał oparzeń 90% powierzchni ciała. 11 minut później maszyna pod dowództwem kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach i rozpoczęła lot w kierunku statku znajdującego się wówczas około 10 mil morskich na północ od latarni morskiej Stilo. O godzinie 10.14 Anakonda znajdowała się już w rejonie akcji ratowniczej gdzie po nawiązaniu łączności i wykonaniu manewru zawisu na pokład kontenerowca opuszczony został ratownik chor. Krzysztof Bilecki. O godzinie 10.43 poszkodowany mężczyzna (obywatel Federacji Rosyjskiej) został podjęty przez śmigłowiec za pomocą noszy. Lot powrotny w kierunku lądu trwał 21 minut. O godzinie 11.04 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni gdzie poszkodowany, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany załodze śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:

  • kpt. pil. Marcin Abłażewicz (dowódca załogi);
  • kmdr por. pil. Piotr Ziarko (drugi pilot);
  • chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);
  • st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

W tym roku to już 22 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 580 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 306 osobom.

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych