BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawcza na Bałtyku
05.10.2015
Przez ponad siedem godzin śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierały poszukiwania żeglarza, który wypadł za burtę jachtu. Do zdarzenia doszło w piątek, 2 października, około 12 mil morskich na północ od miejscowości Karwia.

Śmigłowiec W-3RM Anakonda dowodzony przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 17.59. Po 26 minutach lotu dotarł do rejonu akcji gdzie załoga niezwłocznie przystąpiła do poszukiwań. W akcji ratowniczej uczestniczyły również trzy jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa: m/s Huragan, m/s Bryza oraz m/s Sztorm. O godzinie 20.00, ze względu na kończący się zapas paliwa, załoga Anakondy przerwała poszukiwania i skierowała się na lotnisko w Gdyni Babich Dołach. Po odtworzeniu gotowości do działań, o godzinie 21.11, maszyna wystartowała i ponownie skierowała się w rejon akcji ratowniczej. O godzinie 23.32 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Darłowie. W piątek, w rejonie akcji panowały trudne warunki atmosferyczne. Wiatr wiał z prędkością do 19 m/s, stan morza wynosił do 6 stopni w skali Beauforta a wysokość fali osiągała 2,5 metra. Woda miała około 15°C.


Poszukiwania z powietrza wznowiono w sobotę. O godzinie 11.49 z lotniska w Darłowie wystartował śmigłowiec Mi-14PŁ/R dowodzony przez kpt. pil. Dariusza Sionkowskiego. Poszukiwania w wyznaczonym rejonie prowadził od godziny 12.33 do 14.40. Po uzupełnieniu zapasu paliwa na lotnisku w Gdyni Babich Dołach załoga ratowniczej „czternastki” kontynuowała poszukiwania w wyznaczonym rejonie przez ponad dwie godziny. O 18.41 maszyna wylądowała na lotnisku w Darłowie. W sobotę załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R przeszukała obszar 180 km² powierzchni morza. Pomimo tego, do czasu zakończenia poszukiwań z powietrza, zaginionego żeglarza nie odnaleziono.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych