BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza na Bałtyku
20.10.2015
Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R ewakuowała dzisiaj rano (wtorek, 20 października) członka załogi promu Wawel. Mężczyzna uskarżający się na silne bóle głowy został podjęty z pokładu jednostki i bezpiecznie przetransportowany na ląd.

To już 26 w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Dzisiaj rano załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R otrzymała informację, że na pokładzie promu Wawel płynącego z Nynäshamn do Gdańska znajduje się mężczyzna, który doznał urazu głowy. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Dariusza Sionkowskiego wystartowała z lotniska w Darłowie o godzinie 7.25. Lot w kierunku jednostki znajdującej się ponad 30 mil morskich (około 60 kilometrów) na północ od Rozewia trwał 53 minuty. Na miejsce akcji dotarła również jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Bryza ale stan morza i wiatr uniemożliwił przetransportowanie poszkodowanego na jej pokład. Dlatego załoga śmigłowca po dotarciu w rejon akcji niezwłocznie przystąpiła do wykonania manewru zawisu nad promem. Następnie przy wykorzystaniu dźwigu opuszczono ratownika chor. Pawła Szymańskiego, który przygotował chorego do podjęcia przy pomocy noszy. O godzinie 8.45 zakończono operację podjęcia mężczyzny a załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu. Po 22 minutach lotu Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie poszkodowany, przytomny, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.


 


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.


Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R:

  • kpt. pil. Dariusz Sionkowski (dowódca załogi);
  • por. pil. Jerzy Tatuśko (drugi pilot);
  • chor. Paweł Szymański (ratownik);
  • bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).


W tym roku to już 26 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 584 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 309 osobom.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych