BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
BLMW na pokazach lotniczych
14.04.2016
W Gdyni Inowrocławiu i Mirosławcu zaplanowano dynamiczny pokaz śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Statki powietrzne BLMW będą również obecne na licznych piknikach i wystawach lotniczych w kraju i zagranicą.

W tym roku szczególnej uwadze sympatyków i fanów lotnictwa morskiego polecamy jednak datę 16 lipca (sobota) i lotnisko w Siemirowicach.


Pierwsza w historii Baza Lotnictwa Morskiego powstała w Pucku. To tam z kilku wraków wodnosamolotów, pozostawionych przez armię pruską, polscy mechanicy zmontowali wodnosamolot typu "Friedrichschafen", na którym 15 lipca 1920 roku chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy, historyczny lot nad Bałtykiem. Dlatego też 15 lipca swoje święto obchodzi Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W tym roku, ze względu na 60. rocznicę przebazowania nieistniejącej już 15. Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Rozpoznawczego MW na nowo wybudowane lotnisko w Siemirowicach, brygada będzie je obchodzić wspólnie z 44. Bazą Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Na sobotę, 16 lipca, zaplanowano nie tylko pokazy dynamiczne i statyczne samolotów i śmigłowców BLMW ale większości typów samolotów i śmigłowców polskiego lotnictwa wojskowego, zarówno z jednostek Sił Powietrznych jak i lotnictwa Wojsk Lądowych. Gościem specjalnym na siemirowickim niebie będzie Zespół Akrobacyjny Orlik na 8 samolotach PZL-130.

Szczegółowe informacje na temat pokazów i wystaw lotniczych z planowanym udziałem samolotów i śmigłowców BLMW dostępne są w zakładce Pokazy lotnicze.

 

 foto Krzysztof Godlewski

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych