BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza na Bałtyku
25.04.2016
Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła dzisiaj (poniedziałek, 25 kwietnia) pomocy pracownikowi platformy wydobywczej na Bałtyku.

Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i pod opieką ratownika bezpiecznie przetransportowany na ląd.

 

O godzinie 9.15 załoga śmigłowca W-3RM otrzymała informację, że jeden z pracowników platformy wydobywczej na Bałtyku traci przytomność i wymaga transportu na ląd. Po 13 minutach od otrzymania sygnału z lotniska w Darłowie wystartowała Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka. Lot w kierunku platformy położonej około 100 kilometrów na północny-wschód od Darłowa trwał kolejne 47 minut. O godzinie 10.17 mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca, którego załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu. 37 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie chory, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

 

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:

  • kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
  • kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot);
  • bsmt Rafał Cylka (ratownik);
  • st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).

Dla bsmt. Rafała Cylki (na zdjęciu pierwszy z lewej) to pierwszy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego i zarazem pierwsza akcja ratownicza

(foto kmdr ppor. Czesław Cichy).

 

 

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System SAR (ang. Search and Rescue) wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.


Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.


Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 588 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 311 osobom.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych