BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Dwie załogi dla jednego serca
14.05.2016
Samolot An-28TD z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przetransportował dzisiaj (sobota, 14 maja) personel medyczny z sercem do przeszczepu. Na organ oczekiwał pacjent Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.

Wczoraj wieczorem warszawska klinika zwróciła się z prośbą o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego z sercem do przeszczepu. Realizacji tego nietypowego zadania podjęła się Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Operacja rozpoczęła się o godzinie 3.14 nad ranem kiedy załoga pod dowództwem kpt. pil. Jarosława Jastrzębskiego przebazowała się z Gdyni Babich Dołów na lotnisko w Okęciu. O godzinie 6.01 samolot z personelem warszawskiej kliniki na pokładzie rozpoczął lot na północ. Ze względu na nienajlepsze warunki atmosferyczne zamiast na zaplanowanego poprzedniego dnia lądowania na lotnisku w Gdańsku Bryza o godzinie 7.05 powróciła do macierzystej 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.


W celu skrócenia czasu transportu pobranego od dawcy serca kolejna załoga pod dowództwem kpt. Tomasza Kawuli o godzinie 10.39 przebazowała Bryzę do Pruszcza Gdańskiego skąd samolot, już z personelem medycznym na pokładzie, wystartował o godzinie 11.16. Niewiele ponad godzinę później maszyna wylądowała w Warszawie.


O 14.11 Bryza powróciła na lotnisko w Babich Dołach a dwie godziny później otrzymaliśmy informację, że operacja przeszczepu prowadzona przez zespół lekarzy pod kierunkiem profesora Mariusza Kuśmierczyka przebiegła pomyślnie.


Skład pierwszej załogi samolotu transportowego Bryza:

  • kpt. pil. Jarosław Jastrzębski (dowódca);
  • kpt. pil. Marek Buczek (drugi pilot);
  • st. chor. Marek Duszyński (technik pokładowy).


Skład drugiej załogi samolotu transportowego Bryza:

  • kpt. pil. Tomasz Kawula (dowódca); 
  • por. pil. Przemysław Jabłoński (drugi pilot);
  • st. bosm. Henryk Gamrot (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wspiera akcję „Serce” od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli także stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu wielokrotnie uczestniczyły zarówno załogi śmigłowców ratowniczych oraz samolotów patrolowych i transportowych Bryza.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych