BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawcza na Zatoce Puckiej
08.06.2016
Przez blisko 2 godziny załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierała dzisiaj w nocy poszukiwania zaginionego paralotniarza. Około godziny 3 nad ranem akcja została przerwana. Zaginionego mężczyzny nie odnaleziono.

Dzisiaj po północy załoga śmigłowca W-3RM pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie otrzymała zadanie wsparcia poszukiwań paralotniarza w rejonie położonym pomiędzy miejscowościami Rewa i Kuźnica. Maszyna wyposażona w kamerę termowizyjną wystartowała o godzinie 0.43. Dolot w rejon akcji poszukiwawczej zajął 40 minut. Następnie przez blisko 2 godziny załoga Anakondy przeszukała akwen wzdłuż trasy o długości 260 kilometrów. W akcji uczestniczyły także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Około godziny 3.00 poszukiwania zostały przerwane.


Anakonda po odtworzeniu gotowości na lotnisku w Gdyni Babich Dołach powróciła do Darłowa.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach (foto kmdr ppor. Czesław Cichy).

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych