BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza na Bałtyku
12.06.2016
Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda udzieliła dzisiaj pomocy pasażerowi jednostki turystycznej. Mężczyzna z urazem głowy został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza ewakuowany na ląd.

To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Dzisiaj (niedziela, 12 czerwca) po godzinie 10.00 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie otrzymała informację, że jeden z pasażerów jednostki turystycznej znajdującej się 28 mil morskich na północ od Łeby doznał urazu głowy i traci przytomność. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 10.10. Po 40 minutach lotu znajdowała się już nad jednostką a na jej pokład opuszczony został ratownik. Operacja podjęcia poszkodowanego mężczyzny trwała zaledwie 8 minut. O godzinie 11.01 śmigłowiec leciał już w kierunku lądu. 24 minuty później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie poszkodowany przytomny i w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca BLMW. W czterech uczestniczyły załogi W-3RM, w pozostałych dwóch - Mi-14PŁ/R (foto kmdr ppor. Czesław Cichy).


Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:

  • kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
  • kpt. pil. Paweł Januszko (drugi pilot);
  • kmdr ppor. Tomasz Sikora (lekarz);
  • bsmt Rafał Cylka (ratownik);
  • mł. chor. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.


Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 592 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 314 osobom.


Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych