BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Załogi Bryz i Mi-14PŁ w manewrach Baltops
13.06.2016
Równolegle do odbywających się międzynarodowych ćwiczeń Anakonda 16 trwają morskie manewry Baltops 16. Uczestniczy w nich kilkadziesiąt okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 państw NATO i krajów partnerskich.

 

Polska Marynarka Wojenna do udziału w manewrach Baltops skierowała okręt podwodny ORP Kondor oraz grupę oficerów z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, która z pokładu amerykańskiego okrętu dowodzenia USS Mount Whitney koordynuje działania poszczególnych ćwiczących jednostek. Do pierwszego zadania w ramach manewrów wystartowała już załoga patrolowej Bryzy z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. W najbliższych dniach do załóg Bryz prowadzących rozpoznanie obszarów morskich dołączy para śmigłowców Mi-14PŁ. Ich załogi, między innymi wspólnie z załogami morskich samolotów patrolowych P-8 Posejdon i P-3C Orion, będą uczestniczyły w operacji zwalczania okrętów podwodnych.
Do manewrów włączą się nie tylko siły polskiej Marynarki Wojennej, ale także Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych. Na czwartek, 16 czerwca, zaplanowana jest kulminacyjna część fazy taktycznej ćwiczenia – lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych w okolicach Ustki. Siły sojusznicze będą wspierane przez 2 grupy okrętów przeciwminowych z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Z powietrza wspierać je będą polskie 4 myśliwce F-16. Pododdziały 7. Brygady Obrony Wybrzeża będą odgrywały zadania przeciwnika sił koalicyjnych, broniąc przed nimi wybrzeża morskiego.

W ćwiczeniu udział weźmie większość klas okrętów operujących dzisiaj na akwenach świata, a w skład komponentu lotniczego wchodzić będzie między innymi amerykański bombowiec strategiczny B-52.

Tegoroczna edycja „Baltopsu” jest już 44 z kolei. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w nich po raz 24. Dzięki temu polskie jednostki demonstrują swoją banderę na Morzu Bałtyckim, będącym jej głównym rejonem zainteresowania. Tego rodzaju manewry to nie tylko doskonalenie procedur, wyszkolenia i podnoszenia na jeszcze wyższy poziom międzynarodowej współpracy, ale także zademonstrowanie solidarności państw NATO do kolektywnej, wzajemnej obrony, a tym samym budowy systemu bezpieczeństwa w rejonie naszego morza.

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych