BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Bryza w Akcji Serce
22.07.2016
Dzisiaj w nocy załoga samolotu Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przetransportowała personel medyczny z sercem do przeszczepu. Lotnicy morscy po raz trzeci wsparli Klinikę Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie w ramach Akcji Serce.

Warszawska klinika zwróciła się do wojska z prośbą o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego z sercem do przeszczepu wczoraj popołudniu. Skrupulatnie zaplanowana operacja rozpoczęła się o godzinie 20.57. Wówczas załoga transportowej Bryzy pod dowództwem kmdr pil. Andrzeja Szczotki wystartowała z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach by przebazować się na lotnisko w Okęciu. O godzinie 22.49, po przyjęciu na pokład personelu warszawskiego szpitala, Bryza wystartowała w drogę powrotną do Gdyni gdzie wylądowała dokładnie o północy. Przez kolejne trzy godziny załoga Bryzy czekała na powrót lekarzy z pobranym sercem. Start do Warszawy odbył się o godzinie 3.10. Lot z sercem na pokładzie trwał dokładnie 57 minut. O godzinie 6.07 samolot powrócił na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wspiera Akcję Serce od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory transport zespołów medycznych z organami do przeszczepu realizowały zarówno załogi śmigłowców ratowniczych oraz samolotów patrolowych i transportowych Bryza. Trzy ostatnie loty w ramach tej akcji lotnicy morscy wykonali na prośbę Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.


Załoga samolotu transportowego An-28 Bryza TD, która wykonała dzisiejszy lot z sercem na pokładzie, od lewej: kmdr pil. Andrzej Szczotka - dowódca, kmdr ppor. pil. Roman Czyż - drugi pilot, st. bosm. Henryk Gamrot - technik pokładowy (foto kmdr ppor. Czesław Cichy).

 

 

 

 

  

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych