BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Morska Bryza w kolejnej Akcji Serce
20.08.2016
Dzisiaj (sobota, 20 sierpnia) nad ranem zakończyła się kolejna operacja transportu personelu medycznego z sercem do przeszczepu. Zadanie wykonała załoga samolotu Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Na organ oczekiwał 59 letni pacjent Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. To trzeci w tym roku udział lotników morskich w Akcji Serce.


Wczoraj popołudniu warszawska klinika zwróciła się do wojska z prośbą o pomoc w organizacji transportu personelu medycznego. Do realizacji zadania wytypowano załogę i samolot z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. O godzinie 20.23 Bryza wystartowała z Gdyni Babich Dołów i przebazowała się na lotnisko w Okęciu. Tam maszyna dowodzona przez kpt. pil. Jarosława Jastrzębskiego przyjęła na pokład personel medyczny i o godzinie 22.18 wystartowała w drogę powrotną do Gdyni gdzie wylądowała o 23.22. Przejazd lekarzy do szpitala, pobranie organu od dawcy i powrót na lotnisko zajął niespełna 3 godziny. Start, już z sercem na pokładzie, odbył się o godzinie 2.07. Najważniejszy w całej operacji transportu lot trwał dokładnie 59 minut. Po odtworzeniu gotowości do startu załoga przebazowała Bryzę z Warszawy na macierzyste lotnisko. Lądowanie w Gdyni Babich Dołach odbyło się o 4.26. Cała operacja transportu zajęła niewiele ponad 8 godzin.


Skład załogi samolotu transportowego Bryza:

  • kpt. pil. Jarosław Jastrzębski (dowódca załogi);
  • kpt. pil. Tomasz Kawula (drugi pilot);
  • st. chor. Marek Duszyński (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wspiera Akcję Serce od wielu lat. Od 2007 roku transport zespołów medycznych z organami do przeszczepu realizowały zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych oraz transportowych Bryza. Cztery ostatnie loty w ramach tej akcji lotnicy morscy wykonali na prośbę Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych