BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Pożegnalny lot kmdr ppor. Marka Wojdata
26.09.2016
Szef sekcji planowania w Dowództwie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr ppor. nawig. Marek Wojdat odbył dzisiaj swój pożegnalny lot. Z końcem września, po blisko 25 latach służby w lotnictwie morskim, roztaje się z mundurem.

Komandor podporucznik nawigator Marek Wojdat jest absolwentem studiów zawodowych w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. Po jej ukończeniu, w 1991 roku, trafił do lotnictwa Marynarki Wojennej gdzie w 40. Eskadrze Śmigłowców Zwalczania Okrętów Podwodnych i Ratownictwa objął obowiązki nawigatora. Następnie służył w 2. Dywizjonie Lotniczym i 29. Eskadrze Lotniczej na stanowiskach nawigatora-operatora, nawigatora-pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych oraz oficera sekcji rozpoznawczej. W międzyczasie w Akademii Marynarki Wojennej ukończył studia magisterskie w zakresie zabezpieczenia nawigacyjnego lotnictwa morskiego oraz studia podyplomowe na kierunku zarządzenie kryzysowe. Od 2007 roku związał się z Pionem Szkolenia Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej gdzie pełnił obowiązki młodszego specjalisty a następnie starszego oficera. Od grudnia 2012 roku był szefem sekcji planowania.

Komandor Marek Wojdat latał jako oficer taktyczny śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ. Posiada klasę mistrzowską nawigatora oraz uprawnienia instruktora. W powietrzu spędził ponad 1850 godzin, z czego 250 za sterami samolotów TS-11 Iskra. W trakcie służby wyróżniony został Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

 

 

foto kmdr ppor. Czesław Cichy
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych