BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Unifikacja kolejnych Anakond
06.12.2016
Kolejne trzy śmigłowce ratownicze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej zostaną poddane procesowi unifikacji wyposażenia. Wczoraj pierwszy z nich został przebazowany z lotniska w Darłowie do Świdnika. Następne trafią tam w przyszłym roku.

Na początku 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z zakładami lotniczymi PZL –Świdnik umowę na modyfikację pięciu najstarszych śmigłowców lotnictwa morskiego typu W-3. Przebudowę do wersji wyposażenia W-3WA i W-3WARM (z dotychczasowej W-3T i W-3RM) wykonano na dwóch maszynach transportowych oraz trzech w wersji ratownictwa morskiego. Dodatkowo maszyny transportowe przystosowano do wykonywania zadań ratowniczych. Obecnie trwa odbiór pierwszego zmodernizowanego śmigłowca oraz oblot techniczny kolejnych dwóch.

 

Jednocześnie rozpoczyna się unifikacja wyposażenia Anakond, które do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafiły w latach 1998 - 2002. Po jej zakończeniu wszystkie maszyny W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Anakondy otrzymają między innymi cyfrowy system sterowania silnikami (w miejsce analogowego), nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z tzw. szperaczami. Wszystkie śmigłowce wyposażone będą również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS.


Anakonda 0813 ma już na koncie 18 lat służby nad Bałtykiem. (foto kmdr ppor. Czesław Cichy)

 

Lotnictwo Marynarki Wojennej jako pierwsze w polskich siłach zbrojnych rozpoczęło eksploatację śmigłowców rodziny Sokół. W 1989 roku do służby weszły pierwsze dwa W-3 w wersji transportowej. Doświadczenia z ich eksploatacji pozwoliły na opracowanie wersji specjalistycznej, przystosowanej do prowadzenia działań poszukiwawczo ratowniczych w dzień i w nocy, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, nad lądem i obszarami morskimi. 16 lipca 1992 roku na wyposażenie ówczesnej 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo – Łącznikowego Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach weszły dwa śmigłowce ratownicze W-3RM Anakonda o numerach 0505 i 0506. Maszyny te wyposażono w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pętli, chusty, dwuosobowego kosza ratowniczego lub noszy. Wokół kadłuba zamocowano sześć nadmuchiwanych pływaków. Dzięki nim po wodowaniu w sytuacji awaryjnej załoga i pasażerowie mają czas na ewakuację. Kabinę ładunkową przystosowano do transportu 8 rozbitków w pozycji siedzącej, w pozycji leżącej 2. Kolejne trzy W-3RM lotnicy morscy otrzymali w 1993 i 1996 roku. Następnie w 1998 roku do Marynarki Wojennej trafiła pierwsza Anakonda w nowszej wersji - W-3WARM (0813), a kolejne dwie w 1999 (0815) i 2002 roku (0906).

Aktualnie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej posiada na swoim wyposażeniu 8 śmigłowców rodziny W-3. Powrót trzech ostatnich, przekazywanych obecnie do unifikacji maszyn, spodziewany jest pod koniec 2018 roku.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych