BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
BLMW na ćwiczeniach 3 Flotylli
12.04.2017
Rozpoznanie i wskazywanie celów znajdujących się poza zasięgiem środków radiolokacyjnych okrętów a także prowadzenie działań ratowniczych na morzu to zadania załóg samolotów Bryza oraz śmigłowca W-3RM w ćwiczeniu 3 Flotylli.

Odbywające się na Bałtyku kilkudniowe szkolenie potrwa do jutra.


W trakcie trwającego od poniedziałku ćwiczenia załogi samolotów patrolowych An-28B1R z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego między innymi prowadziły rozpoznanie wskazanych akwenów znajdujących się poza zasięgiem środków radiolokacyjnych okrętów. Kolejne zadania zaplanowane dla rozpoznawczej Bryzy to pozorowanie zagrożenia z powietrza oraz naprowadzanie na rozpoznany cel nawodny samolotu uderzeniowego. Te elementy ćwiczenia mają pozwolić załogom okrętów na przećwiczenie procedur związanych z obroną przeciwlotniczą.


Wczoraj załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wraz załogami okrętów 3 Flotylli przećwiczyła również elementy współpracy wykorzystywane podczas ewakuacji poszkodowanych.Praktyczny trening ewakuacji poszkodowanych z jednostek pływających przećwiczony został we współpracy z okrętem rakietowym ORP Grom, zbiornikowcem ORP Bałtyk oraz kutrem K-8. (foto st. chor. mar. Piotr Leoniak)

 

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w polskich siłach zbrojnych formacja wyspecjalizowana w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Jej zadaniem jest wsparcie operacji morskiej z powietrza, głównie w zakresie rozpoznania, zwalczania okrętów podwodnych czy prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W strukturze brygady funkcjonuje 43 Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44 Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu baz znajduje się obecnie 40 statków powietrznych w tym samoloty Bryza w wersji patrolowo–rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej, śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3 oraz śmigłowce Mi-2.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych