BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawczo-ratownicza
28.04.2017
Wczoraj, 27 kwietnia, załoga dyżurna samolotu patrolowego Bryza An-28B-1R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierała działania poszukiwawczo-ratownicze na Morzu Bałtyckim.

Wczoraj rano, Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego Marynarki Wojennej otrzymało prośbę od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego o wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza. Z uzyskanych informacji wynikało, że akcja poszukiwawcza została rozpoczęta przez stronę duńską w wyniku zauważenia flary morskiej, która mogła świadczyć o prawdopodobnym wypadku morskim. Zasięg poszukiwań został rozszerzony na polską strefę odpowiedzialności SAR (Search and Rescue) i tym samym zaistniała potrzeba użycia pozostającego w ciągłym dyżurze ratowniczym samolotu Marynarki Wojennej. Do akcji skierowany został samolot patrolowy An-28B1R pełniący dyżur na lotnisku Cewice w Siemirowicach, który wystartował o godzinie 9.17 i po 17 minutach lotu osiągnął rejon działania. Obszar poszukiwań obejmował 400 morskich mil kwadratowych i rozpoczynał się w odległości około 20 mil morskich na północ od m. Ustka.

W ciągu kolejnych dwóch godzin załoga „Bryzy” dwukrotnie przeszukała wyznaczony obszar, nie potwierdzając przypuszczalnego wypadku morskiego. Maszyna o godzinie 12.41 powróciła na macierzyste lotnisko 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Aby oszczędzić czas potrzebny na uzupełnienie paliwa, do akcji wystartowała zawczasu przygotowana druga „Bryza” z tą samą załogą dyżurną. Rejon poszukiwań samolot osiągnął o godzinie 13.40 i załoga przystąpiła do kolejnego sprawdzenia obszaru hipotetycznego wypadku morskiego. Do zakończenia poszukiwań z powietrza nie potwierdzono wypadku, a akcja zakończyła się o godzinie 17.05, kiedy to samolot wylądował na macierzystym lotnisku.

W akcji uczestniczyła również specjalistyczna jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR-3000 „Orkan”.


Skład załogi samolotu „Bryza”:

  • kmdr por. pil. Mirosław Bednarz – dowódca;
  • por. mar. pil. Jacek Antosik – drugi pilot;
  • kpt. mar. nawig. Mariusz Sasim – nawigator;
  • ppor. mar. nawig. Rafał Garski – nawigator operator;
  • st. chor. szt. Cezary Kapica – technik.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych