BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Czternastka na manewrach Dynamic Mercy
12.05.2017
Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowskiej Grupy Lotniczej uczestniczyła w ćwiczeniu Dynamic Mercy 2017. To cykliczne przedsięwzięcie kilku państw poświęcone współpracy międzynarodowych sił wydzielonych do prowadzenia akcji ratowania życia na morzu.

Oprócz śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej do tegorocznej edycji manewrów wydzielony został okręt ratowniczy ORP Lech z 3 Flotylli Okrętów. Rolę koordynatora działań sprawowało Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego (COM-DKM).

Fikcyjny scenariusz ćwiczenia zakładał zaginięcie polskiego jachtu motorowego z sześcioma członkami załogi na pokładzie. Plan rejsu przewidywał przejście jednostki na trasie Świnoujście – Sassnitz (Niemcy) – Hasle (Dania) – Simrishamn (Szwecja). Po otrzymaniu informacji o zaginięciu jachtu, ratownicze centra koordynacyjne państw na trasie przejścia jednostki, przeprowadziły dochodzenie w celu uściślenia informacji o domniemanej pozycji zaginięcia. Następnie została wypracowana decyzja, które z centrów koordynacyjnych obejmie rolę koordynatora akcji poszukiwawczo-ratowniczej we wskazanym rejonie.

Ćwiczenie rozpoczęło się w środę, 10 maja, około godziny 10.00, gdy krewni uczestników rejsu, zaniepokojeni brakiem kontaktu z załogą jachtu, zwrócili się o pomoc do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK) w Gdyni. Obsada Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego COM-DKM zaalarmowała wydzielone do ćwiczenia siły ratownicze: okręt ORP Lech i załogę śmigłowca Mi-14 PŁ/R. Na przebywający w rutynowym rejsie szkoleniowym okręt przekazany został sygnał o wszczęciu akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Jednostka niezwłocznie zmieniła kurs i udała się w wyznaczony rejon. Do akcji włączono także śmigłowiec. Zadaniem jego załogi było poszukiwanie rozbitków w wyznaczonym rejonie.


foto st. chor. mar. Piotr Leoniak

 

W tegorocznej edycji ćwiczenia Dynamic Mercy uczestniczyły centra koordynacji ratownictwa, wojskowe i cywilne jednostki nawodne, samoloty i śmigłowce z ośmiu państw: Danii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji oraz Niemiec. Według ćwiczących, największą trudność w rzeczywistych poszukiwaniach stanowi przekazanie funkcji koordynatora akcji SAR (ang. Search and Rescue). Dlatego w trakcie Dynamic Mercy 2017 podczas kolejnych etapów ćwiczenia wymuszano przekazywanie tej funkcji pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi. Warto dodać, że scenariusz manewrów oparty jest na doświadczeniach z przebiegu realnych akcji ratowniczych prowadzonych w ostatnich latach na Bałtyku.

Ćwiczenie Dynamic Mercy jest cyklicznie odbywającym się połączonym międzynarodowym przedsięwzięciem, realizowanym pod auspicjami Dowództwa Komponentu Morskiego NATO (MARCOM), którego głównym celem jest sprawdzenie zdolności do współdziałania zarówno wojskowych, jak i cywilnych centrów ratowniczych w sąsiadujących ze sobą krajach. W organizowanych cyklicznie manewrach chodzi również o praktyczne przećwiczenie prowadzenia akcji ratowniczych w graniczących ze sobą narodowych strefach odpowiedzialności na morzu. W trakcie ćwiczenia prowadzona jest także wymiana personelu pomiędzy poszczególnymi centrami koordynacyjnymi i ćwiczącymi jednostkami, dzięki czemu możliwa jest efektywna weryfikacja procedur działania i wykorzystanie najlepszych praktyk.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych