BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawczo-ratownicza na Zatoce Puckiej
13.06.2017
Załogi śmigłowców ratowniczych Marynarki Wojennej wzięły wczoraj (poniedziałek, 12 czerwca) udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej na Zatoce Puckiej. Poszukiwano mężczyzny, który wypadł za burtę katamaranu podczas żeglugi na wysokości Rewy.

Tuż przed północą w niedzielę 11 czerwca Dyżurny Operacyjny Ratownictwa Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymał prośbę o wsparcie akcji poszukiwawczo-ratowniczej z powietrza od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK). Z informacji uzyskanych od MRCK wynikało, że poszukiwany jest mężczyzna, który wypadł za burtę katamaranu podczas żeglugi na Zatoce Puckiej. Do akcji niezwłocznie ruszyła załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PR/Ł stacjonującego na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Śmigłowiec osiągnął rejon akcji około godziny 00.40 i przystąpił do poszukiwania zaginionego mężczyzny. Po dwóch godzinach bezskutecznych poszukiwań maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie załoga odtworzyła gotowość do działań, po czym ponownie wystartowała do akcji. Kolejne ponad dwugodzinne przeszukiwanie rejonu nie dało rezultatu.

W porozumieniu z MRCK, Marynarka Wojenna skierowała do poszukiwań kolejny śmigłowiec. Tym razem był to W-3RM Anakonda, który wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 09:40. Ze względu na pogorszenie warunków atmosferycznych (burze) akcja została wstrzymana. Po poprawieniu się pogody śmigłowiec ponownie ruszył na poszukiwania rozbitka o godzinie 12:42. Anakonda jeszcze dwukrotnie wracała na lotnisko w Gdyni Babich Dołach celem uzupełniania paliwa i kontynuacji akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Podczas wszystkich przeszukiwań akwenu nie natrafiono na zaginionego mężczyznę. Akcja została zakończona w godzinach wieczornych zgodnie z decyzją Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego. Z ramienia COM-DKM akcje koordynowali Dyżurni Operacyjni Ratownictwa kmdr por. Piotr Gawron oraz kmdr ppor. Krzysztof Pyszyński.


Pełny skład załóg śmigłowców biorących udział w akcji ratowniczej:
 • śmigłowiec ratowniczy Mi-14PR/Ł
  - kpt. pil. Wojciech Wójcik – dowódca załogi;
  - ppor. pil. Piotr Rak – drugi pilot;
  - st. bosm. Adam Tepurski – technik pokładowy;
  - bosm. Robert Nowocień – ratownik
 • śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda
  - st. chor. szt. pil. Waldemar Domański – dowódca załogi;
  - kpt. pil. Artur Kasprzak – drugi pilot;
  - st. chor. szt. Edward Sokołowski – technik pokładowy;
  - bosman Marcin Grudka – ratownik.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych