BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Debiut ratowniczy zmodernizowanej Anakondy
24.07.2017
22 lipca, załoga śmigłowca Marynarki Wojennej Anakonda uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała kobieta na platformie wiertnicznej, znajdującej się około 100 km na północ od Gdyni.

W sobotę, 22 lipca, w godzinach porannych, służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje kobieta przebywająca na platformie wiertnicznej. Do akcji skierowany został śmigłowiec Marynarki Wojennej „Anakonda” pełniący dyżur ratowniczy na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała dwanaście minut od otrzymania zadania, o godzinie 7.08 i po 43 minutach lotu lądowała na lądowisku platformy. Trzy minuty później, na pokładzie śmigłowca znalazła się poszkodowana i załoga obrała kurs powrotny w kierunku lądu. O godzinie 8.35 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni, gdzie poszkodowaną przekazano obsadzie karetki pogotowia.


Była to ósma akcja ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich 25 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 609 takich akcjach udzielając pomocy 322 osobom.


Akcja ratownicza była jednocześnie „debiutem bojowym” zmodernizowanej wersji Anakondy W-3WARM o numerze 0511 oraz pierwszą w ogóle, prowadzoną zmodernizowanym śmigłowcem Anakonda. Modernizację pięciu najstarszych śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej prowadzą zakłady lotnicze PZL – Świdnik, na podstawie umowy zawartej z Inspektoratem Uzbrojenia w 2014 roku. Jej celem jest unifikacja wyposażenia, doposażenie w nowy sprzęt śmigłowców W-3RM oraz przebudowa do wersji ratowniczej dwóch śmigłowców wersji transportowej. Wszystkie zmodernizowane śmigłowce mają reprezentować jednolity standard maszyn W-3WARM. Zmodernizowane Anakondy wyposażono między innymi w cyfrowy system sterowania silnikami FADEC - ang. Full Authority Digital Engines Control (w miejsce analogowego), nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami - tzw. szperaczami. Wszystkie śmigłowce wyposażone będą również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który znacznie usprawni prowadzenie ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków. Jako pierwszy, w lutym 2017 roku, na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach powrócił zmodernizowany śmigłowiec W-3T nr 0209. Miesiąc później dołączył do niego W-3T nr 0304. Obydwa są najstarszymi śmigłowcami „Anakonda” w BLMW, które rozpoczęły służbę w 1989 jako śmigłowce w wersji transportowej. Śmigłowce te nie posiadają nadmuchiwanych pływaków, w jakie wyposażone są późniejsze wersje RM stąd po modernizacji noszą oznaczenie W-3WA. W połowie kwietnia 2017 roku na lotnisko Babie Doły, powrócił również śmigłowiec W-3RM nr 0511 (oznaczenie po modernizacji: W-3WARM) zaś w czerwcu 2017 roku, na macierzyste lotnisko w Darłowie - śmigłowiec W-3RM nr 0506 (W-3WARM). W PZL Świdnik pozostaje nadal pierwszy seryjny egzemplarz morskiej „Anakondy” – W-3RM nr 0505.


Pod koniec ubiegłego roku podjęto decyzję o unifikacji kolejnych trzech „Anakond”, które do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafiły w latach 1998 - 2002. Po jej zakończeniu wszystkie maszyny W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Poprawi także bezpieczeństwo realizowanych zadań. Pierwszą z trzech maszyn dostarczono do Świdnika w grudniu 2016 roku, a kolejną w lipcu 2017 roku.


Z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim wynika zadanie utrzymywania sił lotniczych gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku. Strefa ta obejmuje obszar o powierzchni ponad 30 000 km². Zadanie to w całości wykonuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

 

Foto: Michał Szafran

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych