BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza
27.07.2017
We wtorek, 25 lipca załoga śmigłowca W-3WARM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na statku transportowo - pasażerskim pod banderą Litwy.

O godzinie 9.24 załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM, pełniąca dyżur na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, otrzymała informację, że mężczyzna znajdujący się na statku transportowo - pasażerskim pod banderą Litwy „Victoria Seaways” wymaga ewakuacji na ląd z powodu gwałtownie pogarszającego się stanu zdrowia. Śmigłowiec „Anakonda”, dowodzony przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartował po 11 minutach od otrzymania sygnału, kierując się w rejon około 40 mil morskich na północ od latarni Stilo. Dolot do wyznaczonego rejonu, w którym znajdował się statek „Victoria Seaways”, trwał 20 minut. Załoga nawiązała łączność ze statkiem i wykonała zawis, a następnie na jego pokład opuszczeni zostali lekarz i ratownik. O godzinie 10.14 mężczyzna, z podejrzeniem udaru mózgu, został podjęty na pokład śmigłowca, którego załoga rozpoczęła lot powrotny. 25 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.


W tym roku to dziewiąta akcja ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich 25 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 610 takich akcjach udzielając pomocy 323 osobom.

 
Foto: Czesław Cichy
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych