BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja ratownicza
01.08.2017
W poniedziałek, 31 lipca załoga śmigłowca „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na promie Stena Spirit.

O godzinie 22.54 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM, pełniąca dyżur na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, otrzymała sygnał, że mężczyzna znajdujący się na promie Stena Spirit wymaga ewakuacji na ląd z powodu złego stanu zdrowia. „Anakonda”, dowodzona przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza, wystartowała o 23.06 i skierowała się, nad wodami Zatoki Gdańskiej, do znajdującego się ok. 10 km na północ od Helu promu. Po 12 minutach śmigłowiec osiągnął cel, wykonując zawis nad promem. Na pokład opuszczony został ratownik, który podjął decyzję o podjęciu poszkodowanego za pomocą pętli ratowniczej. Trzy minuty później mężczyzna, z podejrzeniem udaru mózgu, został podjęty na pokład śmigłowca, którego załoga rozpoczęła lot powrotny. O 23.41 chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego na lotnisku w Gdyni Babich Dołach.


W tym roku to dziesiąta akcja ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i 611 przeprowadzona w ciągu ostatnich 25 lat przez lotników morskich. W tym czasie udzielono pomocy 324 osobom.


Po debiucie ratowniczym zmodernizowanego śmigłowca W-3WARM nr 511, który miał miejsce tydzień wcześniej, tym razem swoją pierwszą akcje ratowniczą przeprowadził zmodernizowany W-3RM nr 304, czyli dawny W-3T.


Foto: Czesław Cichy
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych