BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Anakonda na pokazach AeroBaltic 2017
14.08.2017
Dwukrotnie śmigłowiec Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej dawał pokaz ratownictwa, w ramach, odbywających się w dniach 11-12 sierpnia, pokazów lotniczych Gdynia AeroBaltic 2017.

Już w czwartek, 10 sierpnia, w godzinach popołudniowych załoga morskiej Anakondy przeprowadziła trening do pokazu, obserwowany przez licznie zgromadzoną publiczność, na miejskiej plaży w Gdyni.

Pierwszego dnia pokazu, w piątek 11 sierpnia, W-3WARM Anakonda dowodzony przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka wszedł w rejon pokazu, od strony gdyńskiego oceanarium, tuż po osiemnastej, wzbudzając aplauz publiczności. W ramach pokazu do wody zszedł pozorant, świecami dymnymi oznaczając miejsce, którego „poszukiwała” Anakonda, kręcąc charakterystyczne „ósemki”. Po zlokalizowaniu rozbitka załoga śmigłowca przystąpiła do akcji ratowniczej; śmigłowiec ustawiony został w zawisie, a do wody opuszczono ratownika na linie wyciągarki, który podjął rozbitka z wykorzystaniem uprzęży. Po wciągnięciu ratownika i rozbitka na pokład, śmigłowiec opuścił rejon akcji. Dopełnieniem pokazu był przelot przed zgromadzoną publicznością oraz nagrodzony gromkimi brawami charakterystyczny „ukłon” wykonany przez Anakondę. Załoga śmigłowca pożegnała się także z publicznością machając przez uchylone drzwi, co także spotkało się z serdecznym odzewem widzów.


foto kpt Marcin BraszakPokaz w sobotę, rozpoczęty kilka minut po osiemnastej był takim samym, standardowym pokazem ratownictwa, przybliżającym specyfikę akcji ratowniczych prowadzonych przez załogi śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W tym roku przeprowadzono już dziesięć takich akcji, a od początku lat dziewięćdziesiątych ponad sześćset, ratując życie 324 osobom.
Dowódcą załogi w pokazie sobotnim był ponownie kpt. pil. Marek Wawrzyniak.

Piątkowy i sobotni pokaz Anakondy z numerem bocznym „0906” był swoistym pożegnaniem śmigłowców morskich w biało – czerwonym kamuflażu, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Modernizowane w ramach umowy z PZL Świdnik śmigłowce wracają do BLMW już nie tylko wyposażone w nowe urządzenia, ale także w nowych barwach. Obecnie w ramach pierwszej umowy na modernizację pięciu Anakond, w PZL Świdnik pozostaje tylko jeden śmigłowiec, który w najbliższym czasie powróci do służby w BLMW. Anakonda nr „0906” jest ostatnim z trzech śmigłowców nowszej serii, z których dwa trafiły już do PZL Świdnik. „0906” trafi tam w najbliższym czasie.Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych