BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Uroczyste Święto Wojska Polskiego
14.08.2017
15 sierpnia obchodzimy uroczyście Święto Wojska Polskiego. Dzień ustanowiony na pamiątkę bitwy na przedpolach Warszawy roku 1920, w której walczące o granice i niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Wojsko Polskie pokonało Armię Czerwoną.

Bitwy nazywanej przez historyków „cudem nad Wisłą” i osiemnastą decydująca bitwą w dziejach świata. Bitwy, w której ogromny udział odegrało formujące się, młode polskie lotnictwo.

97 lat temu, trwała wojna polsko – bolszewicka. W sierpniu 1920 roku wojska rosyjskie zagroziły istnieniu młodego państwa Polskiego, podchodząc swymi wojskami do rogatek stolicy Polski. Czoło nawałnicy stawiło młode, choć już zaprawione w bojach o granice Wojsko Polskie. Śmiały manewr marszałka Józefa Piłsudskiego, polegający na skrytej koncentracji sił na linii Wisły i Wieprza, a następnie wyprowadzeniu uderzenia na tyły prących na Warszawę bolszewików okazał się genialnym posunięciem. Zaskoczona potężnym i zdecydowanym impetem polskich wojsk Armia Czerwona zatrzymała natarcie, a następnie przeszła do odwrotu, w olbrzymiej większości frontu zdradzającego objawy panicznej ucieczki. We wszystkich fazach bitwy wielką ofiarnością wykazali się lotnicy. Prócz działań czysto uderzeniowych i myśliwskich to właśnie lotnictwo przyczyniło się do znakomitego rozpoznania ruchów wojsk rosyjskich, pozwalając polskiemu sztabowi doskonale kontrolować przygotowywaną kontrofensywę. Celem zachowania skrytości działań zdecydowano, że lotnictwo kolportować będzie większość meldunków i rozkazów. Plan warszawskiej bitwy, jego brawurowe wykonanie, a przede wszystkim szeroko komentowane w świecie skutki stały się podstawą do dumy z polskiej myśli wojskowej, dumy z ofiarności i gotowości do poświęceń żołnierza polskiego, dumy ze wspaniałego zwycięstwa.


Zaledwie miesiąc przed Bitwą Warszawską z wód zatoki Puckiej wystartował pierwszy samolot w barwach Marynarki Wojennej. Wycofująca się armia pruska pozostawiła w puckiej bazie lotnictwa morskiego kilka wraków, z których polscy mechanicy zmontowali wodnosamolot typu "Friedrichschafen”. Na tej maszynie, w dniu 15 lipca 1920 r., chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim, z wymalowaną na kadłubie banderą Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Jutro, w dniu święta śmigłowce ratownicze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, z tą samą szachownicą na kadłubach pełnić będą – jak zawsze - dyżur, by wszyscy użytkownicy morza mogli czuć się bezpiecznie.


W przeddzień święta Wojska Polskiego, odbyła się uroczysta zbiórka kadry i pracowników Dowództwa BLMW, podczas której odczytano okolicznościowy rozkaz i wręczono wyróżnienia. Odznaką honorową „Zasłużony żołnierz RP” wyróżniony został kmdr ppor. Adam BECZEK, zaś „Odznaką Honorową Marynarki Wojennej” – kpt. Marcin Braszak.

Odczytano także rozkaz o mianowaniu i wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe:
do stopnia kapitana marynarki – por. Bartosz Jakubik
do stopnia starszego chorążego sztabowego marynarki – st. chor. mar. Rafał Jaszkowski
do stopnia starszego chorążego marynarki – chor. mar. Maciej Szcząchor


Udający się na centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego, Dowódca BLMW, kmdr pil. Tadeusz Drybczewski, podziękował całemu stanowi osobowemu Brygady za dotychczasowy wysiłek w służbie oraz przekazał życzenia spełnienia i zadowolenia w codziennej działalności służbowej, a w życiu osobistym spokoju, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Dowódca, specjalne, żołnierskie pozdrowienia skierował do żołnierzy Brygady pozostających na misjach (PKW RSM Afganistan i PKW Rumunia) i szkoleniach poza granicami kraju. Pogratulował również odznaczonym i mianowanym żołnierzom.


Uroczyste zbiórki przeprowadzono także w podległych bazach lotnictwa morskiego.

 

GALERIA

 

 

 

PLAN OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W GARNIZONIE GDYNIA
Gdynia - Oksywie 

 • 09.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem głównym na cmentarzu Marynarki Wojennej;
 • 09.30 – uroczysta msza święta w intencji marynarzy w kościele garnizonowym w Gdyni Oksywiu.


Gdynia - Skwer Kościuszki

 • 12.00 – centralne uroczystości wojskowe przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego, w tym: -
  • odczytanie rozkazów okolicznościowych z okazji święta WP;
  • wręczenie wyróżnień;
  • apel pamięci z salwą honorową;
  • narodowy salut armatni (21 strzałów) z historycznego niszczyciela ORP Błyskawica;
  • składanie wiązanek kwiatów;
  • defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;
  • pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;
  • pokaz dynamiczny działań sił Brzegowej Grupy Ratownictwa (Basen I – na wysokości ORP Błyskawica).


Kosakowo

 • 12.15 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r.


Sopot

 • 13.45 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.


Gdynia – Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”

 • 13.00 – 17.00 Festyn z okazji Święta Wojska Polskiego, w tym:
  • ekspozycja pojazdów i sprzętu wojskowego;
  • wystawa „Naczelnik – Józef Piłsudski”;
  • stanowiska promocyjne dla wszystkich zainteresowanych służbą wojskową;
  • występy muzyczne zespołów z Klubu MW Riwiera oraz Klubu 3. Flotylli Okrętów;
  • występ Orkiestry Marynarki Wojennej;
  • degustacja żołnierskiej grochówki;
  • marynarskie gry i zabawy.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych