BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawcza w okolicach Rozewia
25.08.2017
Przez 2 godziny załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa MW wspierała, wczoraj wieczorem, poszukiwania zaginionego paralotniarza. Akcja wznowiona została nad ranem. Zaginionego mężczyzny nie odnaleziono.24 sierpnia, w godzinach wieczornych załoga śmigłowca W-3WARM pełniąca dyżur na lotnisku w Gdyni Babich Dołach została poinformowana, że ok. pół kilometra od Jastrzębiej Góry do wody wpadł paralotniarz i otrzymała zadanie wsparcia poszukiwań prowadzonych statkiem ratowniczym Bryza - jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. O godzinie 20.27, dowodzona przez st. chor. szt. Waldemara Domańskiego Anakonda wystartowała do rejonu poszukiwań, który osiągnęła siedem minut później. Następnie przez blisko 2 godziny załoga śmigłowca przeszukiwała nakazany akwen, pozostając w łączności ze statkiem Bryza. W związku z pogarszaniem się warunków atmosferycznych w postaci mgieł, akcję przerwano, a załoga Anakondy lądowała na Babich Dołach, gdzie natychmiast odtworzyła gotowość do działań. Akcję poszukiwawczą wznowiono nad ranem, 25 sierpnia. Anakonda znalazła się ponownie w rejonie poszukiwań o godz. 6.10 i pozostawała w nim do 8.00. Wobec braku pozytywnego rezultatu poszukiwań, decyzją Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa akcja została zakończona. O godzinie 8.11 śmigłowiec ratowniczy lądował na macierzystym lotnisku w Babich Dołach.

Akcja poszukiwawczo – ratownicza była dwunastą w tym roku, przeprowadzoną przez załogi Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

* * *

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim”. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz - w godzinach od 11.00 do 19.00 - w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie, gdzie w gotowości do prowadzenia działań ratowniczych utrzymywany jest drugi śmigłowiec – Mi-14PŁ/R lub W-3WARM. Przez cały czas, system ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych