BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Święto Lotnictwa w BLMW
28.08.2017
28 sierpnia 1932 roku polska załoga w składzie pil. Franciszek Żwirko i mech. Stanisław Wigura wygrała na samolocie RWD-6 prestiżowe, trzecie Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych zwanych z francuska Challenge.

Zwycięstwo to było tym większe, że odniesione na samolocie polskiej konstrukcji, opracowanej przez młodych polskich inżynierów oraz odniesione w warunkach silnej konkurencji, ze strony dobrze rozwiniętych przemysłów lotniczych, innych państw startujących w zawodach. Zwycięstwo Żwirki i Wigury stało się przyczynkiem wybuchu ogromnego entuzjazmu społeczeństwa polskiego i wiary w polskich lotników. Dziś, pamiętając o tamtym sukcesie obchodzimy uroczyście Święto Lotnictwa.

Obchody Święta zaczęły się już 23 sierpnia Mszą Świętą w intencji Lotników Polskich w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Dzień później na Polach Mokotowskich, kolebce polskiego lotnictwa, odbył się uroczysty apel i złożenie wieńców pod pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-45. Złożono także wiązankę kwiatów na mogile Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na Starym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Lotnicy ponieśli śmierć w katastrofie ich samolotu RWD-6 w Cierlicku koło Cieszyna, zaledwie kilkanaście dni po pamiętnym zwycięstwie.

W trakcie centralnych uroczystości w Warszawie, z udziałem Dowódcy Brygady lotnictwa MW oraz pocztów sztandarowych baz lotnictwa morskiego odczytano okolicznościowe rozkazy i rozkazy o wyróżnieniach. Odznaką Honorową Sił Powietrznych wyróżniono komandora pil. Cezarego Wiatraka, dowódcę 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Ponadto wyróżnieni zostali:

  • kmdr por. pil. Roman Tański – Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP z orłem Sił Powietrznych
  • kpt. pil. Janusz Żytko – tytułem Zasłużony Pilot Wojskowy po raz pierwszy
  • st. chor. szt. mar. Krzysztof Rudek – Odznaką Honorową Sił Powietrznych

Kulminacją Święta były przeprowadzone w dniach 26-27 sierpnia Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2017 w Radomiu, gdzie na wystawie statycznej zaprezentowały się statki powietrzne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej: śmigłowiec pokładowy Sh-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni oraz śmigłowiec Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej Darłowo 44.BLotM i samolot monitoringu ekologicznego An-28E z Grupy Lotniczej Siemirowice 44. Bazy.
W dniu Święta odbyły się uroczyste zbiórki w jednostkach BLMW oraz uroczyste złożenie wieńców przed obeliskiem poświęconym „Pamięci Lotników, którzy polegli służąc w lotnictwie Marynarki Wojennej” na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Lotnicy Morscy zapalili znicze i położyli kwiaty na grobach swych poprzedników.


foto: kpt. Marcin Braszak


 GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych