BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Mi-14PŁ z Darłowa w ćwiczeniu Northern Coast 2017
12.09.2017
8 września rozpoczęło się drugie co do wielkości ćwiczenie na Bałtyku - Northern Coast 2017. Od dzisiaj, w ramach polskiego kontyngentu, w ćwiczeniu, uczestniczą m. in. załogi śmigłowców Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej w Darłowie.


Ćwiczebna operacja reagowania kryzysowego na morzu, pod nazwą Northern Coast, prowadzona jest cyklicznie od 2007 roku. W tym roku ćwiczenie organizują Marynarki Wojenne Niemiec i Szwecji, a bierze w nich udział niemal 60 okrętów z 15 państw. Polski kontyngent stanowi fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, niszczyciel min ORP Flaming z 3. Flotylli Okrętów oraz trzy okręty trałowe: ORP Dąbie, ORP Jamno i ORP Mielno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Miejscem ćwiczenia jest Bałtyk Środkowy i Południowy i zostało podzielone na trzy fazy: fazę portową, prowadzoną w dniach 7-11 września (port Karlskrona), przygotowawczą fazę morską – w dniach 11-17 września oraz prowadzoną od 17 do 22 września, międzynarodową ćwiczebną operację pokojową. W jej ramach, przed ćwiczącymi siłami postawiono zadania: kontroli linii komunikacyjnych, egzekwowania postanowień międzynarodowych, doskonalenia z zakresu wojny minowej, monitoringu sytuacji nawodnej i powietrznej oraz przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Równie ważnym zadaniem będzie osłona transportu morskiego przed uderzeniami okrętów podwodnych, w którym swoje umiejętności i przygotowanie potwierdzić będą mogły, od dziś, 12 września, załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej Darłowo, 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Dwa śmigłowce wykonają trzy misje w rejonie wyspy Bornholm, bazując na macierzystym lotnisku w Darłowie i współpracując z okrętami sił morskich Szwecji, Belgii i Danii oraz lotnictwem Stanów Zjednoczonych i Niemiec.


W tym roku po raz pierwszy w Morskim Centrum Analiz i Operacji Powietrznych (MAOC), w Gluckburg (Niemcy) przebywa specjalista wykorzystania lotnictwa ZOP z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który podczas ćwiczenia pełnił będzie rolę oficera łącznikowego.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych