BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Anakonda uratowała żeglarza
18.09.2017
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach uratowała żeglarza, którego jacht tonął 20 mil morskich na północ od Helu. Żeglarz uczestniczył w regatach Bitwa o Gotland Delphia Challenge 2017.

W piątek, 15 września 2017 roku, o godzinie 19.10 dla załogi śmigłowca ratowniczego Anakonda dyżurującego w Gdyni Babich Dołach zarządzono alarm ratowniczy „rozbitek na morzu”. Załoga, pod dowództwem kmdr. por. pil. Waldemara Orlińskiego zapoznała się z nadesłanym zadaniem i siedem minut później osiągnęła gotowość do startu. Z otrzymanych informacji wynikało, że ok. 20 mil morskich na północ od Helu znajduje się uszkodzony jacht Loxa, który nabiera wody. Na pokładzie znajdował się żeglarz, którego należało podjąć i przetransportować na bezpieczny ląd. O 19.24 śmigłowiec ratowniczy wykonał start i skierował się w nakazany zadaniem rejon, nawiązując standardowo łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą. Piętnaście minut później załoga śmigłowca osiągnęła rejon akcji i zlokalizowała dryfujący jacht. Po ustabilizowaniu pozycji na pokład jachtu opuszczono ratownika, który podjął żeglarza na pokład śmigłowca. O godzinie 19.45 śmigłowiec opuścił rejon akcji, kierując się na macierzyste lotnisko. Lądowanie w Babich Dołach nastąpiło o godzinie 20.06.


Była to już 13 akcja ratownicza, którą przeprowadziła załoga statku powietrznego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w tym roku i 614 przeprowadzona w ciągu ostatnich 25 lat przez lotników morskich. W tym czasie udzielono pomocy 326 osobom.


Z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim wynika zadanie utrzymywania sił lotniczych gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku. Strefa ta obejmuje obszar o powierzchni ponad 30 000 km². Zadanie to w całości wykonuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełni załoga śmigłowca typu W-3WARM "Anakonda" w Gdyni Babich Dołach oraz, w godz. 11.00-19.00, załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R lub W-3WARM na lotnisku w Darłowie. System ratownictwa wspiera również, całodobowo, załoga samolotu patrolowego Bryza, dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych