BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
PKW EU SOPHIA w całości przemieszczony do rejonu działań
16.02.2018
Sformowany przez BLMW Polski Kontyngent Wojskowy EU SOPHIA zakończył przemieszczenie do rejonu działań; bazy NATO Sigonella na Sycylii. Wczoraj do składu PKW dołączyła załoga samolotu patrolowo - rozpoznawczego M28B 1R Bryza.

Zadanie przemieszczenia PKW rozpoczęło się 6 lutego, transportem kilkunastoosobowej grupy przygotowawczej, która wraz z niezbędnym sprzętem przemieściła się samolotem C-17 z wrocławskiego lotniska Strachowice. Tego samego dnia do Sigonelli wyruszył transport kołowy, z większością sprzętu zabezpieczającego działania PKW. 10 lutego po północy transport dotarł do miejsca docelowego. Dwa dni później Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście pożegnał siły główne PKW, oczekujące na przemieszczenie w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Rzut powietrzny sił głównych PKW zrealizowano w dniu 14 lutego w godzinach 14.00 - 18.50, dwoma samolotami CASA C-295M po trasie Siemirowice - Sigonella. Tego samego dnia lot do Sigonelli rozpoczęła załoga samolotu M28B 1R o numerze 1017. Przelot samolotu Bryza, ze względu na zasięg, zrealizowano etapowo. Po lądowaniu w Krakowie załoga wyruszyła w dalszy lot kolejnego dnia o godzinie 8.00. Pierwsze międzylądowanie odbyło się w Zagrzebiu, w Chorwacji, kilka minut po 10.00. Po odtworzeniu gotowości bojowej samolot wystartował o godz. 12.00 do kolejnego miejsca międzylądowania, włoskiego lotniska Gioia del Colle, położonego w południowej części Włoch. Po kolejnym odtworzeniu gotowości Bryza wykonała półtoragodzinny przelot do lotniska docelowego w bazie Sigonella, gdzie lądowała o 19.20. Tym samym całość sił PKW jest już w bazie Sigonella, skąd realizowane będą zadania mandatowe.

* * *


Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę "Sophia". W lipcu 2017 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 grudnia 2018 roku. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO SEA GUARDIAN, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU SOPHIA.

Polski Kontyngent Wojskowy EU SOPHIA, sformowany przez BLMW, liczy 100 żołnierzy. W skład kontyngentu wchodzą także żołnierze z: Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, Żandarmerii Wojskowej i 6. Ośrodka Radioelektronicznego. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Do zadania wytypowano, w pierwszej kolejności, samolot o numerze 1017 zwany nieoficjalnie "Białą Damą". W 2003 roku, z okazji 60 rocznicy Bitwy o Atlantyk i udziału załogi z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w międzynarodowych pokazach "Royal Air Tatoo" samolot zyskał okolicznościowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw Wellingtona z 304. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej". Tradycje tej właśnie jednostki kultywuje 44. BLotM. Samolot 1017 w 2015 roku poddany został modernizacji, w wyniku której zyskał odbiornik systemu TACAN, centralny punkt tankowania i pięciołopatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano także elementy radaru ARS-400.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych