BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w BLMW
01.03.2018
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczciła żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego uroczystymi zbiórkami i złożeniem wiązanek kwiatów w miejscach pamięci.

W przeddzień Święta, w Dowództwie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i podległych bazach przeprowadzono uroczyste zbiórki, na których odczytano list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej, skierowany do żołnierzy z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 1 marca o godzinie 10.00, delegacja Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, pod przewodnictwem dowódcy Brygady, kmdr pil. Tadeusza Drybczewskiego złożyła wiązankę kwiatów w "Kwaterze Pamięci" na cmentarzu MW w Gdyni. W ceremonii złożenia wiązanek kwiatów, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Gdyni, uczestniczyła delegacja żołnierzy 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

W niedzielę, 4 marca, pod patronatem Ministra Obrony Narodowej odbędzie się Bieg Tropem Wilczym, największa impreza masowa towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W organizację biegu, zaangażowana jest także 44. Baza Lotnictwa Morskiego. Zmagania na dystansie 1963 metry (rok w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, pseudonim "Lalek"), rozpoczną się o, wspólnej dla wszystkich miejsc rozgrywania biegu, godzinie 12.00, w Darłowie.

Data 1 marca jest symboliczna. Tego dnia, w 1951 r., w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Historycy szacują, że w obozach i komunistycznych więzieniach śmierć poniosło 20 tys. spośród 200 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających czynny opór przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, w ostatniej fazie i po zakończeniu II w. św. Komunistyczne sądy skazały na karę śmierci 5 tys. osób. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie, w woj. lubelskim, 21 października 1963 r. W 1993 r. na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce wystawa pod tytułem "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944". Termin ten spopularyzował Jerzy Ślaski, żołnierz Armii Krajowej i działacz struktur zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który w 1996 roku wydał książkę o antykomunistycznej partyzantce pt. "Żołnierze Wyklęci". W preambule Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", z 3 lutego 2011 r. napisano:
"W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu [...]"

GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych