BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Śmigłowce z Okrętową Grupą Zadaniową
20.04.2018
Śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po raz drugi w tym roku, w dniach 17-19 kwietnia operowały na Bałtyku, w ramach współpracy z Okrętową Grupą Zadaniową.


Grupę (OGZ), ponownie sformowały okręty 3. Flotylli Okrętów: dwa okręty rakietowe typu Orkan (ORP Piorun i Grom), fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub i okręt ratowniczy ORP Lech. W ćwiczeniu uczestniczyły także siły 43. Batalionu Saperów i Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz samoloty Su-22 z Sił Powietrznych.
Załogi śmigłowców pokładowych Kaman Sh-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego ćwiczyły operacje startów i lądowań z pokładów fregaty, dla której śmigłowiec pokładowy stanowi integralną część uzbrojenia okrętu. Jednym z epizodów szkolenia było przeprowadzenie akcji ratowniczej, między innymi podejmowanie poszkodowanego z pokładu okrętu przez śmigłowiec W-3WARM, także z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego.
Celem działań OGZ jest ćwiczenie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym. Działanie OGZ polega na utworzeniu swoistej bariery bezpieczeństwa dla poruszającego się po morzu transportu.

GALERIA


Macierzystą bazą śmigłowców pokładowych Kaman Sh-2G jest 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W trakcie działań fregaty, śmigłowiec Sh-2G, stanowiący jej oczy, uszy i... pazury (dzięki podwieszanej torpedzie MU-90) operuje z pokładu okrętu.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych