BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
BLMW w ćwiczeniu BALTOPS 18
01.06.2018
Po raz dwudziesty szósty Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 18. Aktywna faza morska ćwiczenia rozpocznie się 3 czerwca.


30 maja rozpoczęło się kolejne, organizowane od 1972 roku, ćwiczenie BALTOPS. Od 1993 roku w manewrach bierze udział Polska Marynarka Wojenna, w tym samoloty i śmigłowce BLMW. W sobotę, z portów w Gdyni i Świnoujściu wyszły okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kierując się do litewskiego portu w Kłajpedzie. W ćwiczeniu weźmie udział blisko 40 okrętów z: Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Swój aktywny wkład w powodzenie współczesnych operacji na morzu ma lotnictwo morskie, w ćwiczeniu nie mogło więc zabraknąć sił i środków Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W niedzielę 3 czerwca okręty opuszczą Kłajpedę, kończąc fazę portową ćwiczenia i rozpoczynając manewry w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP i Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Od 5 do 13 czerwca poszczególne epizody w manewrach ćwiczyć będą samoloty i śmigłowce BLMW. Epizody zwalczania okrętów podwodnych, samodzielnie i we współdziałaniu z siłami nawodnymi ćwiczyć będą załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ. Ratownictwo morskie to domena śmigłowców W-3WARM, których załogi ćwiczyć będą podejmowanie poszkodowanych z jednostek oraz zadania ewakuacji medycznej. Swój udział w ćwiczeniu zaakcentują także załogi samolotów M-28B 1R, wykonując zadania na korzyść sił okrętowych.

***

W 1993 roku Sojusz Północnoatlantycki postanowił zaprosić do udziału w ćwiczeniu państwa byłego bloku wschodniego, w tym Polskę. Lotnictwo Morskie reprezentowały załogi śmigłowców ratownictwa morskiego: dowodzona przez kmdr. ppor. pil. J. Staweckiego, na śmigłowcu Mi-14PS i kpt. pil. R. Tańskiego na W-3RM Anakonda. Załogi ćwiczyły podejmowanie poszkodowanych z jednostek i z wody, z pomocą różnych technik, w tym z wykorzystaniem tratw. Obecnie BALTOPS jest największym międzynarodowym ćwiczeniem, prowadzonym na akwenie Bałtyku w trakcie którego ćwiczone są operacje morskie, w tym zagadnienia poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony przeciwlotniczej okrętów i powietrznej obszaru prowadzenia operacji morskiej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się 16 czerwca w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN).

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych