BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Anakonda poszukiwała nurka
04.06.2018
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach uczestniczyła w poszukiwaniach nurka. Niestety, pomimo przeszukania znacznego obszaru powierzchni morza zaginionego nurka nie odnaleziono.

W sobotę, 2 czerwca 2018 roku, o godzinie 16.27 załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni Babich Dołach, zadysponowana została do poszukiwań nurka, który zszedł pod powierzchnię wody z jachtu motorowego - bazy nurków - M/Y Litoral. Jednostka znajdowała się ok. 10 Mm na północ od Władysławowa. Śmigłowiec dowodzony przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę osiągnął gotowość do działań o 16.35, i pięć minut później wystartował w kierunku rejonu działań. Po jego osiągnięciu oraz nawiązaniu łączności ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą i operującym w rejonie statkiem ratowniczym Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Bryza, załoga Anakondy rozpoczęła poszukiwanie zaginionego nurka. Po półtoragodzinnej akcji i przeszukaniu akwenu o powierzchni 120 km2 zaginionego nurka nie udało się odnaleźć, a akcję śmigłowca zdecydowano zakończyć. O godzinie 19.00 załoga wylądowała na macierzystym lotnisku w Babich Dołach.

Była to czwarta akcja ratownicza przeprowadzona przez załogę śmigłowca BLMW w 2018 roku. Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, lotnicy morscy przeprowadzili 621 akcji poszukiwawczo - ratowniczych z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca. W tym czasie udzielono pomocy 330 osobom.

***


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim”. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych