BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Akcja poszukiwawcza na Zatoce Puckiej
12.06.2018
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach uczestniczyła w poszukiwaniu windsurfera. Przeszukanie akwenu nie dało rezultatu, a poszukiwany odnalazł się na półwyspie helskim.

W poniedziałek, 11 czerwca, w godzinach wieczornych załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni Babich Dołach, otrzymała zadanie poszukiwania windsurfera zaginionego w rejonie cypla rewskiego. Dowodzona przez kpt. pil. Pawła Januszko załoga osiągnęła gotowość do działań o godz. 22.27, trzy minuty po otrzymaniu sygnału. Start śmigłowca nastąpił o 22.30, a już trzy minuty później maszyna znalazła się w rejonie prowadzenia akcji. Załoga uruchomiła kamerę podczerwieni i rozpoczęła przeszukiwanie wyznaczonego obszaru. Poszukiwania przerwano o godzinie 1.25 i po uzupełnieniu paliwa na lotnisku w Babich Dołach wznowiono o godz. 2.13. O godzinie 3.00 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zdecydowała o przerwaniu poszukiwań, gdy poszukiwany powiadomił służby, że znajduje się na Półwyspie Helskim. Siedem minut później załoga lądowała na lotnisku w Babich Dołach.

Okres letni, sprzyjający uprawianiu sportów wodnych zwiększa, niestety, zagrożenia związane z przebywaniem na otwartych zbiornikach wodnych. Apelujemy o szczególną ostrożność, rozwagę i odpowiedzialność w korzystaniu z uroków morza i jezior.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych