BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
kmdr pil. Drybczewski pożegnał się z mundurem
14.06.2018
W obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Miki, rodziny, zaproszonych gości i pododdziałów BLMW, Dowódca BLMW kmdr pil. Tadeusz Drybczewski uroczyście zakończył służbę wojskową.


Wczoraj na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po 39 latach służby wojskowej i 7 latach dowodzenia Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej ze strukturami Lotnictwa Morskiego i mundurem pożegnał się kmdr pil. Tadeusz Drybczewski. W godzinach przedpołudniowych kmdr Drybczewski, w obecności rodziny, zaproszonych gości i stanów osobowych BLMW odbył, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, lot pożegnalny w lotnictwie wojskowym śmigłowcem ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda. Załogę śmigłowca stanowili: pilot, dowódca załogi - kmdr pil. Tadeusz Drybczewski, drugi pilot - instruktor kmdr pil. Cezary Wiatrak, dowódca 43 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz technik śmigłowca st. chor. szt. Grzegorz Malski. W trakcie lotu kmdr Drybczewski wykonał przelot nad płytą lotniska oraz drogą radiową podziękował służbom ruchu lotniczego za wszystkie lata współpracy. Obecny na pokładzie śmigłowca Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, po lądowaniu dokonał pamiątkowego wpisu w osobistym dzienniku lotów kmdr. pil. Tadeusza Drybczewskiego. Punktualnie o 13.00 odbyła się uroczysta zbiórka stanów osobowych BLMW, w trakcie której kmdr Drybczewski złożył Dowódcy Generalnemu meldunek o zdaniu obowiązków Dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Następnie Dowódca Generalny odebrał meldunek od czasowo przyjmującego obowiązki dowódcy BLMW, kmdr pil. Jarosława Czerwonko. Okolicznościowe przemówienia wygłosili odchodzący dowódca BLMW, kmdr Drybczewski, Dowódca Generalny RSZ gen. Jarosław Mika oraz przyjmujący obowiązki dowódcy BLMW, kmdr pil. Jarosław Czerwonko. Dowódca Generalny serdecznie podziękował kmdr. Drybczewskiemu za wszystkie lata służby, stawiając za wzór jego cechy osobowościowe i dowódcze. Kmdr Drybczewski w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy w ciągu tych 39 lat przyczynili się do jego osobistego i lotniczego rozwoju, wszystkim swoim przełożonym i podwładnym. "Wszystko co czyniliśmy razem, wynikało z głębokiego przekonania, iż nadrzędną wartością była służba i praca dla dobra ojczyzny" – powiedział kmdr Drybczewski. Z okazji obchodzonych tego dnia przez kmdr Drybczewskiego sześćdziesiątych urodzin, na polecenie gen. Miki orkiestra reprezentacyjna MW RP odegrała "sto lat". Ostatnim akcentem uroczystości była defilada pododdziałów BLMW.

* * *
Komandor pil. Tadeusz Drybczewski urodził się w 1958 roku w Płońsku. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1983) i Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomicznym o specjalności transport i logistyka (1996) oraz podyplomowe o profilu zarządzanie (1998). Od początku służby związany jest z lotnictwem Marynarki Wojennej. Po ukończeniu "Szkoły Orląt" został skierowany do 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego MW w Darłowie. Rok później rozpoczął służbę w 18. Eskadrze Lotnictwa Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie między innymi pełnił obowiązki na stanowiskach dowódcy załogi i dowódcy klucza. W 1995 roku, po sformowaniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, został zastępcą dowódcy 1. Dywizjonu Lotniczego a trzy lata później, w maju 1998 roku, starszym nawigatorem w pionie szkolenia Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW. W 2001 roku został przeniesiony do Dowództwa Marynarki Wojennej gdzie objął obowiązki specjalisty w Szefostwie Ratownictwa Morskiego. W grudniu 2003 roku, wrócił do Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW gdzie został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia a następnie, od 1 lipca 2004 roku, zastępcy dowódcy brygady. Od 1 lipca 2007 roku do 30 września 2011 roku był Szefem Oddziału Lotnictwa Dowództwa MW. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 7 września 2011 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Komandor Drybczewski, pilot – instruktor z klasą mistrzowską pilota wojskowego i nalotem 3175 godzin, jest także współtwórcą "Programu Szkolenia Ratowniczego na śmigłowcach MW. Latał na samolotach TS-11 "Iskra", SbLim-2, Lim-5 oraz na śmigłowcach Mi-14, Mi-2 i W-3. W czerwcu 1994 roku wykonał pierwsze lądowanie polskiego śmigłowca na pokładzie okrętu NATO według procedur paktu. W 1997 roku, był dowódcą komponentu lotniczego MW, którego zadaniem było udzielanie pomocy mieszkańcom ogarniętego powodzią południa Polski. Za udział w operacji ratowania powodzian Prezydent RP odznaczył go "Krzyżem Zasługi za Dzielność". Komandor Drybczewski został także odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju", "Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", "Brązowym Krzyżem Zasługi", "Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę", „Morskim Krzyżem Zasługi” oraz wyróżniony tytułem "Pilota roku 1997 Lotnictwa Sił Zbrojnych RP", statuetką "Ikara" (2002), a także dwukrotnie tytułem "Zasłużonego Pilota Wojskowego" (2006 i 2013).
Kmdr pil. Drybczewski został również wyróżniony wpisem zasług do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" (2014), Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych (2015) oraz Błękitnymi Skrzydłami (2015).


GALERIA z lotu pożegnalnego

GALERIA z uroczystości przekazania obowiązków

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych