BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Pożegnanie z mundurem w Grupie Lotniczej w Darłowie
11.07.2018
W Darłowie swój pożegnalny lot wykonał jeden z najbardziej doświadczonych lotników morskich kpt. Kazimierz Majchrzak. Swoją służbę pilota śmigłowców ZOP Mi-14PŁ łączył z pasją fotografii lotniczej, która ukazywała codzienność lotnictwa morskiego.

Kpt. Kazimierz Majchrzak jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Lotniczych w Dęblinie, którą ukończył w 1982 roku. Całe zawodowe życie związał z jednostkami lotnictwa morskiego w Darłowie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął służbę w 28 eskadrze ratownictwa Marynarki Wojennej, zdobywając doświadczenie pilota morskiego w kolejnych, powstających w wyniku zmian organizacyjnych, jednostkach: 16 pułku lotnictwa specjalnego, 7 pułku lotnictwa specjalnego, 40 eskadrze śmigłowców ZOP i ratownictwa, 2 dywizjonie lotniczym, 29 eskadrze lotniczej MW i 44 Bazie Lotnictwa Morskiego. W 1986 roku zdobył uprawnienia dowódcy załogi śmigłowca ZOP Mi-14PŁ. Jako doświadczony pilot wielokrotnie uczestniczył w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, przygotowujących ćwiczenia i treningi w ramach struktur narodowych i sojuszniczych. Ukończył m.in. specjalistyczny kurs "Zwalczanie Okrętów Podwodnych" w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie, specjalistyczna wiedza i charyzmatyczny charakter oraz instruktorskie zaangażowanie umożliwiły mu wyszkolenie wielu dowódców załóg i pilotów, w trudnej sztuce zwalczania okrętów podwodnych. W 2007 roku ukończył kurs oficerski w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Posiada mistrzowską klasę pilota i zakończył służbę z nalotem ogólnym ponad 3060 godzin, wylatanych za sterami śmigłowców, w tym ponad 2900 pilotując śmigłowce ZOP Mi-14PŁ i ratownictwa morskiego Mi-14PŁ/R. Jest pilotem doświadczalnym z uprawnieniami instruktorskimi do szkolenia w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. W 2010 roku wyróżniony został tytułem Pilot Roku, a w 2015 roku tytułem "Zasłużony Pilot Wojskowy". W trakcie służby wyróżniony został Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.
Kpt. Kazimierz Majchrzak jest również uznanym fotografem lotniczym. Jego mistrzowskie fotografie, na których oddaje codzienność lotnictwa morskiego były wielokrotnie nagradzane. W 1984 roku został laureatem konkursu Wojskowej Fotografii Amatorskiej w Inowrocławiu, a dziesięć lat później otrzymał I nagrodę za foto lotnicze w magazynie ,,Skrzydlata Polska". W 2010 roku za cykl zdjęć "Przetrwać na morzu" uhonorowany został I nagrodą przez Ministra Obrony Narodowej. Swoje prace wystawiał także poza Polską m.in. w Niemczech i Danii.
W piątek, 6 lipca, w obecności rodziny, dowódcy 44 Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr. pil. Andrzeja Szczotki, dowódcy Grupy Lotniczej w Darłowie kmdr. por. pil. Wojciecha Koliczko oraz kolegów, kpt. Majchrzak, zgodnie z przyjętym obyczajem i ceremoniałem, wykonał lot pożegnalny śmigłowcem Mi-14PŁ. Tego dnia, po 38 latach służby kpt. Majchrzak pożegnał się z mundurem.

GALERIA


Foto: st. chor. sztab. mar. Dariusz Przybysz

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych