BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Kormoran-18. Największe manewry lotnictwa morskiego
01.10.2018
Dzisiaj (poniedziałek, 1 października) rozpoczyna się największe i najważniejsze tegoroczne ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Kormoran-18. Manewry lotnictwa morskiego potrwają do piątku.


W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców nie będą operowały z macierzystych lotnisk, lecz z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Tam też przemieszczono niezbędny sprzęt zabezpieczający operacje statków powietrznych, wraz z grupą żołnierzy obydwu baz BLMW oraz elementami punktu kierowania. W niedzielę, 30 września na lądowisko w Ustce przebazowały się śmigłowce: para śmigłowców Mi-14PŁ i śmigłowiec W-3WARM z Grupy Lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz śmigłowiec SH-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni. Ponadto w ćwiczeniu udział wezmą także samoloty patrolowo – rozpoznawcze M28B 1 R, wykonując zadania z macierzystego lotniska 44 Bazy w Siemirowicach. Poszczególne epizody lotnicze rozpoczną się od wtorku, 2 października i będą realizowane na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. W trakcie wybranych epizodów ćwiczenia przewidziano współdziałanie załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie będą realizować zadania w ramach ćwiczeń własnych pod kryptonimami Ostrobok-18 i Wargacz-18. Wśród nich będzie okręt podwodny, korweta, okręt ratowniczy oraz trałowce. Podczas epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) zaplanowano także współpracę z jednostką interwencyjno-pościgową Morskiego oddziału Straży Graniczej. Załogi śmigłowców BLMW ćwiczyć będą m.in. masową ewakuację z pokładu okrętu (W-3WARM), zwalczanie okrętów nawodnych (SH-2G) i bombardowanie (Mi-14PŁ) oraz zwalczanie okrętów podwodnych (Mi-14PŁ). Rolą samolotów patrolowo-rozpoznawczych z Siemirowic będzie naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego prowadzona będzie ewakuacja oraz wskazywanie celów dla lotnictwa bojowego. Tę rolę odgrywać będą samoloty Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, które wykonywać będą symulowane ataki na wskazany przez Bryzę obiekt. Na lotniskach BLMW przeprowadzone zostaną ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne będą usuwały pozorowane skażenia. Nad przebiegiem manewrów czuwać będą specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego. Celem ćwiczenia jest doskonalenie wykonywania zadań przez załogi statków powietrznych BLMW, systemu dowodzenia nimi oraz współdziałanie z innymi elementami pola walki. Ćwiczenie będzie także stanowiło bezpośrednie przygotowanie do udziału sił BLMW w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Anakonda-18. Łącznie podczas czterech kolejnych dni ćwiczenia samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego spędzą w powietrzu 75 godzin, wykonując ponad dwadzieścia szczegółowo zaplanowanych zadań lotniczych. Ćwiczeniem pokieruje dowódca BLMW, czasowo pełniący obowiązki, kmdr pil. Jarosław Czerwonko.

Zgrupowanie poligonowe sił i środków Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w ramach ćwiczenia Kormoran-18. Foto: kmdr ppor. Marek Szopa


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych