BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
99 rocznica zaślubin Polski z morzem i 93 urodziny Gdyni.
11.02.2019
W minioną niedzielę, 10 lutego, delegacje żołnierzy BLMW uczciły 99 rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk oraz rocznicę nadania praw miejskich Gdyni.


10 lutego 1920 roku, po odzyskaniu przez Polskę dostępu do 140 km skrawka wybrzeża zagwarantowanego Traktatem Wersalskim, generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim i dwudziestoosobową delegacją Sejmu, dokonali symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając do morza platynowy pierścień. Uroczystość odbyła się w Pucku, jedynym portowym mieście na odzyskanym wybrzeżu. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od jego strony orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze". Jeszcze w trakcie uroczystości gen. Haller mówił "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem". Zaledwie pięć miesięcy później w Pucku istniała już Baza Lotnictwa, dająca początek polskiemu lotnictwu morskiemu.
W niedzielę, 10 lutego, uczczono w Pucku 99 rocznicę tamtych wydarzeń. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza święta, po której w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, złożono kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Hallera. W imieniu BLMW symboliczną wiązankę złożyła delegacja, której przewodniczył dowódca Brygady, kmdr pil. Jarosława Czerwonko. Jednym z punktów uroczystości było wręczenie "Pierścieni Hallera", nadawanych przez Ligę Morską i Rzeczną. W 2000 roku wyróżnieniem tym uhonorowano Brygadę Lotnictwa MW.

W tym samym dniu swoje 93 urodziny obchodziła Gdynia. Centralne obchody upamiętniające nadanie Gdyni praw miejskich odbyły się pod pomnikiem Polska Morska na Skwerze Kościuszki. W asyście kompanii honorowej z Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej wiązanki kwiatów złożyła m.in. delegacja żołnierzy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego.

GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych