BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
III zmiana PKW EU Sophia certyfikowana
15.02.2019
W dniach 12-15 lutego br. Dowództwo Operacyjne RSZ przeprowadziło certyfikację kolejnej, trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który od lutego ubiegłego roku wykonuje zadania mandatowe z bazy Sigonella na Sycylii.

Certyfikację przeprowadzono w ramach ćwiczenia pk. Etna 19/1, którego istotą była ocena zdolności zmiany PKW do realizacji zadań mandatowych w ramach misji. Od tej chwili III zmiana oczekuje w gotowości na przemieszczenie do bazy Sigonella, gdzie nastąpi przekazanie obowiązków w ramach PKW. Wtedy do kraju powróci obsada etatowa II zmiany, przebywająca na Sycylii od sierpnia 2018 roku. Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Ponadto w skład III zmiany PKW wchodzą żołnierze z m. in. Dowództwa BLMW, 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, Centrum Operacji Morskich, 10 Brygady Logistycznej oraz 22 innych jednostek. Dowódcą III zmiany PKW jest kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Podstawowym środkiem kontyngentu pozostaje samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od stycznia br. z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz trzeci. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

* * *

W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED. W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Celem rekonesansu było sprawdzenie możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia PKW. Jednocześnie, sformowany kontyngent przygotowywał się do ćwiczenia certyfikującego, przeprowadzonego przez Dowództwo Operacyjne RSZ w końcu stycznia br. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście pożegnał I zmianę PKW EU Sophia, która przemieściła się do rejonu działań, drogą lotniczą i kołową, w okresie od 6 do 15 lutego br.

* * *

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W grudniu 2018 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 marca 2019 roku. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO SEA GUARDIAN, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU SOPHIA.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych