BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Lotnictwo morskie wita Dar Młodzieży
29.03.2019
Przed południem, 28 marca do macierzystego portu w Gdyni wszedł żaglowiec Dar Młodzieży, który od dziesięciu miesięcy odbywał rejs dookoła świata. Wśród witających fregatę były także załogi samolotów M28B Bryza, reprezentujących Lotnictwo Morskie


"Białą Fregatę" witały okręty 3. Flotylli Okrętów, które towarzyszyły żaglowcowi w szyku, aż do główek wejściowych gdyńskiego portu. O godzinie 10.50 fregata rozpoczęła procedurę przybicia do nabrzeża mola południowego, swojego stałego miejsca postoju. O godzinie 10.18 z lotniska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wystartowały dwa samoloty M28B Bryza, kierując się nad tor wodny prowadzący do gdyńskiego portu. Mimo utrudnionych warunków atmosferycznych, objawiających się niskimi podstawami chmur, załogi Bryz szybko zlokalizowały żaglowiec i towarzyszące mu okręty, wykonując nad nimi przelot parą. Nad przyziemną warstwą chmur typu stratus załogi Bryz lokalizowały w określonych momentach pozycję towarzyszącej fregacie armady tylko po wystających znad chmur masztach. Po wejściu Daru Młodzieży do portu, para Bryz wykonała powtórny przelot, tym razem wzdłuż falochronu gdyńskiego portu. O godzinie 11.08 samoloty wylądowały na macierzystym lotnisku.

Rejs, w trakcie którego Dar Młodzieży zawinął do 23 portów, zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy Niepodległości. Rozpoczął się 20 maja 2018 r , a jego trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Hongkong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami i Londyn. Celem rejsu była promocja Polski, a jego hasłem "Powiedz światu jak Polska jest piękna".

Foto: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych