BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Piąta akcja ratownicza SAR
01.04.2019
W nocy, z soboty na niedzielę załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach ewakuowała na ląd pasażerkę promu STENA SPIRIT, która wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.


W sobotę, 30 marca, o godzinie 0.14 załoga śmigłowca poszukiwawczo - ratowniczego W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur w Gdyni-Babich Dołach otrzymała sygnał –"pomoc medyczna". Z przekazanych informacji wynikało, że natychmiastowej pomocy potrzebuje obywatelka Szwecji, pasażerka promu STENA SPIRIT, znajdującego się ok. 15 mil morskich na północy - zachód od Władysławowa. Śmigłowiec, dowodzony przez kpt. pil. Piotra Bugajskiego wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 0.30, kierując się w stronę promu. W trakcie dolotu załoga nawiązała łączność z promem oraz służbami koordynującymi akcję. Pół godziny po starcie maszyna dokonała zawisu nad promem, a na jego pokład opuszczono ratownika, który podjął poszkodowaną do śmigłowca. O godzinie 1.19 załoga rozpoczęła powrót na lotnisko startu, na którym lądowała o 1.36, natychmiast przekazując poszkodowaną obsadzie karetki pogotowia.

* * *

Była to piąta akcja poszukiwawczo-ratownicza przeprowadzona przez lotników morskich w tym roku i zarazem 643 od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Łącznie, w tym czasie pomocy udzielono 341 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz "Konwencji Chicagowskiej", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych