BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Zgrupowanie spadochronowe
01.04.2019
W piątek, 29 marca zakończyło się wiosenne zgrupowanie spadochronowe organizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Instruktorzy i personel latający wykonywali skoki spadochronowe z lotniska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Babich Dołach.


Zgrupowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 18 marca wstępnym przygotowaniem do skoków. Sprawdzono wiadomości teoretyczne i praktyczne, w zakresie działania w sytuacjach awaryjnych oraz znajomość obowiązków i procedur. Od wtorku 19 marca rozpoczęto część praktyczną szkolenia – skoki ze spadochronem, które wykonywano z samolotu An-28TD. Średnio realizowano osiem wylotów dziennie, a skoki odbywały się z wysokości 900 i 4000 metrów. W zgrupowaniu brał udział również personel latający, który wykonał niezbędną ilość skoków potrzebną do dalszego szkolenia lotniczego. Szkolenie przeprowadzono ze "wsparciem" niestabilnej, marcowej pogody, bowiem w jego trakcie warunki atmosferyczne tylko przez trzy dni uniemożliwiały wykonywanie skoków.

Lotnisko Oksywie jest jedynym tego typu lotniskiem w Polsce, ze względu na swoje położenie; bliskość linii brzegowej dużego akwenu wodnego, stosunkowo duże falowanie powierzchni wody oraz zmienność warunków pogodowych (kierunek wiatru), stąd w zgrupowaniu udział brali przedstawiciele z innych jednostek lotniczych i sił specjalnych. Dowódcą zgrupowania był kmdr ppor. Marek Szwedo, szef sekcji ratownictwa lotniczego dowództwa BLMW i lotniczy instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej, a jego zastępcą por. Waldemar Drozd, szef zabezpieczenia wysokościowo - ratowniczego 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Zgrupowanie przeprowadzono bezpiecznie, osiągając zakładane cele szkoleniowe. W piątek, 29 marca szczegółowo omówiono przebieg szkolenia, analizując je i przedstawiając wnioski.

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych