BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Pożegnanie III zmiany PKW EU Sophia
09.04.2019
Wczoraj (poniedziałek, 8 kwietnia) na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Unii Europejskiej SOPHIA.


Wyruszających na misję żołnierzy żegnały rodziny, oraz przełożeni i podwładni. Przedstawicielem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przekazującego sformowany Kontyngent w operacyjne podporządkowanie Dowództwu Operacyjnemu, był dowódca BLMW, kmdr pil. Jarosław Czerwonko. Żołnierzy III zmiany PKW pożegnał słowami: "Wykonując mandat zbierajcie doświadczenia i wykorzystujcie już zdobyte. Niech ono sprawi, że każdy z Was będzie dumny, że może reprezentować Naszą ojczyznę i siły zbrojne poza granicami kraju". Z ramienia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, siły przyjął w dowodzenie płk. Ireneusz Zygmunt. Żegnając żołnierzy, płk. Zygmunt przypomniał, że teraz Kontyngent, choć składa się z żołnierzy różnych jednostek, jest już jednym zespołem i jednym organizmem. "Wasza obecność w misji potwierdza także postrzeganie Polski jako wiarygodnego partnera i sojusznika wśród społeczności międzynarodowej" – powiedział płk. Zygmunt.
"Chlubimy się tym, że jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego, spadkobiercami i kontynuatorami naszych wspaniałych tradycji" – to słowa dowódcy III zmiany PKW, kmdr por. pil. Cezarego Zygmunta. Komandor por. Zygmunt nawiązał w ten sposób do Bitwy pod Monte Casino, która odbyła się na ziemi włoskiej w maju 1944 roku. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kapelan mjr. Hubert Andrzejewski z parafii wojskowej w Lęborku. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz pamiątkowym zdjęciem.

***

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED. W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Jednocześnie, sformowany kontyngent przygotowywał się do ćwiczenia certyfikującego, przeprowadzonego przez Dowództwo Operacyjne RSZ w końcu stycznia br. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście pożegnał I zmianę PKW EU Sophia. Pierwsza rotacja kontyngentu odbyła się w sierpniu i wrześniu 2018 roku. Certyfikacja III zmiany PKW EU SOPHIA przeprowadzona została przez Dowództwo Operacyjne RSZ w dniach 12-15 lutego 2019 roku, a pierwsza grupa żołnierzy III zmiany wyruszyła na teatr działań 1 kwietnia br. Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Ponadto w skład III zmiany PKW wchodzą żołnierze z m. in. Dowództwa BLMW, 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, Centrum Operacji Morskich, 10 Brygady Logistycznej oraz 22 innych jednostek. Dowódcą III zmiany PKW jest kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

***

Podstawowym środkiem kontyngentu pozostaje samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od stycznia br. z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz trzeci. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych