BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Czwarta Akcja Serce
03.06.2019
Wczoraj, na pokładzie transportowej Bryzy, z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, ponownie znalazł się organ przeznaczony do przeszczepu. Lotnicy przetransportowali go wraz z towarzyszącym personelem medycznym z Gdyni-Babich Dołów do Warszawy.

W sobotni wieczór (1 czerwca) Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu organu, przeznaczonego do przeszczepu, w ramach procedur "Akcji Serce". Z prośbą o pomoc zwróciła się Klinika Kardiologii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego M28B, z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów. Dowódcą załogi był kpt. pil. Marek Buczek. Zadanie rozpoczęto o godzinie 7.04, 2 czerwca, startem z lotniska Oksywie, z organem przeznaczonym do przeszczepu i zespołem transplantologów. O godzinie 7.59 transportowa Bryza lądowała na lotnisku Okęcie, skąd personel medyczny natychmiast przemieścił się transportem kołowym do kliniki, w której już oczekiwał pacjent. Powrót na macierzyste lotnisko załoga rozpoczęła o 9.05, lądując po niespełna godzinie i dziesięciu minutach.

 

* * *

 

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W tym roku załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała takie zadanie już po raz czwarty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu Akcji Serce uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych