BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Święto Wojska Polskiego
14.08.2019
15 sierpnia obchodzimy uroczyście Święto Wojska Polskiego. Dzień ustanowiony na pamiątkę bitwy na przedpolach Warszawy roku 1920, w której walczące o granice i niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Wojsko Polskie pokonało Armię Czerwoną.

W sierpniu 1920 roku wojska rosyjskie zagroziły istnieniu młodego państwa Polskiego, podchodząc do rogatek stolicy Polski. Czoło nawałnicy stawiło młode, choć już zaprawione w bojach o granice Wojsko Polskie. Śmiały manewr marszałka Józefa Piłsudskiego, polegający na skrytej koncentracji sił na linii Wisły i Wieprza, a następnie wyprowadzeniu uderzenia na tyły prących na Warszawę bolszewików okazał się genialnym posunięciem. Zaskoczona potężnym i zdecydowanym impetem polskich wojsk Armia Czerwona zatrzymała natarcie, a następnie przeszła do odwrotu, w olbrzymiej większości frontu zdradzającego objawy panicznej ucieczki. We wszystkich fazach bitwy wielką ofiarnością wykazali się lotnicy. Prócz działań czysto uderzeniowych i myśliwskich to właśnie lotnictwo przyczyniło się do znakomitego rozpoznania ruchów wojsk rosyjskich, pozwalając polskiemu sztabowi doskonale kontrolować przygotowywaną kontrofensywę. Celem zachowania skrytości działań zdecydowano, że lotnictwo kolportować będzie większość meldunków i rozkazów. Plan warszawskiej bitwy, jego brawurowe wykonanie, a przede wszystkim szeroko komentowane w świecie skutki stały się podstawą do dumy z polskiej myśli wojskowej, dumy z ofiarności i gotowości do poświęceń żołnierza polskiego, dumy ze wspaniałego zwycięstwa. Stopień zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji, przebieg starcia na przedpolach Warszawy oraz jego wymierne skutki stały się przyczynkiem do niesłusznego określania bitwy „cudem nad Wisłą”.Zaledwie miesiąc przed Bitwą Warszawską z wód zatoki Puckiej wystartował pierwszy samolot w barwach Marynarki Wojennej. Wycofująca się armia pruska pozostawiła w puckiej bazie lotnictwa morskiego kilka wraków, z których polscy mechanicy zmontowali wodnosamolot typu "Friedrichschafen. Na tej maszynie, w dniu 15 lipca 1920 r., chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim.

W przededniu Święta ustanowionego na pamiątkę bitwy na przedpolach Warszawy 1920 roku odbyły się apele stanów osobowych Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz 43 Bazy Lotnictwa Morskiego i 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. W ich trakcie odczytano okolicznościowe rozkazy oraz wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Udający się na centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego, Dowódca BLMW, kmdr pil. Jarosław Czerwonko podziękował całemu stanowi osobowemu Brygady za codzienne, budujące i rzetelne wykonywanie obowiązków służbowych w kraju i w trakcie służby poza granicami państwa. Życzył wszystkim wiele wytrwałości i satysfakcji w służbie i pracy. Życzył także spełnienia i zadowolenia w codziennej działalności służbowej, a w życiu osobistym spokoju, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Pogratulował również odznaczonym żołnierzom. W dniu jutrzejszym, delegacje żołnierzy z BLMW złożą wiązanki kwiatów w kwaterze pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu oraz w kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku w Kosakowie.

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w Katowicach. W tym roku obchodzimy również 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Do udziału w defiladzie lotniczej Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wydzieliła śmigłowce: zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i dwa poszukiwawczo – ratownicze W-3WARM Anakonda. W uroczystościach weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

W czwartek, w Pucku zorganizowano także w Festynie pod nazwą „Wierni Polsce”, który rozpocznie się o godzinie 15.00. W ramach spotkania z żołnierzami będzie można zapoznać się z wybranym sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zaplanowano również występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Zespołu Wokalnego Klubu MW oraz artystów z klubów wojskowych. Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na „Dzień Otwarty” w godzinach 10:00 – 18:00. Tego samego dnia w godzinach 14:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:20). Zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania Okrętu Muzeum ORP Błyskawica. Jednocześnie informujemy że w dniach 13, 14 i 16 sierpnia br. jednostka będzie zamknięta dla zwiedzających.

Program obchodów Święta Wojska Polskiego w Gdyni

Gdynia - Oksywie
 • 08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
 • 08.30 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej;
 • 09.30 – uroczysta msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu połączona z odsłonięciem tablicy upamiętniającej kapłanów pełniących posługę duszpasterską pośród marynarzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej.


Gdynia - Skwer Kościuszki
 • 12.00 – uroczystości wojskowe przy Nabrzeżu Pomorskim przed okrętem muzeum ORP Błyskawica, w tym:
  • odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji święta WP;
  • narodowy salut armatni (21 strzałów) z historycznego niszczyciela ORP Błyskawica;
  • Apel Pamięci, salwa honorowa;
  • defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Kosakowo
 • 12.15 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r.
Sopot
 • 12:30 – Msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w kościele pw. Św. Jerzego;
 • 13:30 – Uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej;
 • 13:45 – Odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych