BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Święto Lotnictwa Polskiego
28.08.2019
W rocznicę słynnego zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 obchodzimy dziś Święto Lotnictwa Polskiego.

Zwycięstwo to było tym większe, że odniesione na samolocie polskiej konstrukcji, opracowanej przez młodych polskich inżynierów oraz odniesione w warunkach silnej konkurencji, ze strony dobrze rozwiniętych przemysłów lotniczych, innych państw startujących w zawodach. Zwycięstwo Żwirki i Wigury stało się przyczynkiem wybuchu ogromnego entuzjazmu społeczeństwa polskiego i wiary w polskich lotników. Do 1931 roku święto jako Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego w 1918, z załogą poruczników: Stefanem Bastyrem i Januszem de Beaurain. Od 1932 roku decyzją marszałka Józefa Piłsudskiego Święto Lotnictwa Polskiego obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości. Tuż po wojnie święto lotnictwa obchodzono 1 września, a w latach 1950-1993 - 23 sierpnia w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 r. Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku jest to święto wszystkich rodzajów lotnictwa w Polsce, a także przemysłu lotniczego.

Centralne obchody Święta zaczęły się złożeniem wiązanek kwiatów w miejscach upamiętniających ludzi polskiego lotnictwa, m. in. na Cmentarzach Powązkowskich, przy tablicy upamiętniającej płk. Pil. Witolda Łokuciewskiego, Pomnikiem Lotnika. O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Lotników Polskich w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Uroczysty apel i złożenie wieńców pod pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-45, odbył się w kolebce polskiego lotnictwa, na Polach Mokotowskich. W trakcie centralnych uroczystości w Warszawie, z udziałem Dowódcy Brygady lotnictwa MW oraz pocztów sztandarowych dowództwa BLMW i baz lotnictwa morskiego odczytano okolicznościowe rozkazy i rozkazy o wyróżnieniach. Żołnierzy BLMW wyróżniono m. in. tytułem honorowym "Zasłużony Pilot Wojskowy" oraz tytułem honorowym "Zasłużony Żołnierz RP".

W dniu Święta, w dowództwie BLMW oraz podległych bazach odbyły się uroczyste zbiórki oraz uroczyste złożenie wieńców przed obeliskiem poświęconym "Pamięci Lotników, którzy polegli służąc w lotnictwie Marynarki Wojennej" na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Lotnicy Morscy zapalili znicze i położyli kwiaty na grobach swych poprzedników. Wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele stowarzyszeń byłych żołnierzy - lotników morskich.

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych