BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
02.09.2019
1 września 1939 roku, wczesnym rankiem rozpoczął się konflikt zbrojny, którego intensywność, powszechność, ilość ofiar i zasięg terytorialny nie miały sobie równych w historii. Symbolem II wojny światowej stało się Westerplatte.

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wczoraj, żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oddali hołd przodkom, uczestnikom tamtych tragicznych dni, które rozpoczęły jeden z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Dowódca BLMW, kmdr pil. Jarosław Czerwonko uczestniczył, w godzinach porannych, w głównej uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Na cmentarzu parafialnym w Pucku, symboliczną wiązankę kwiatów na grobie poległych w bombardowaniu Pucka 1 września 1939 roku, złożyła delegacja żołnierzy BLMW pod przewodnictwem zastępcy dowódcy BLMW, kmdr pil. Cezarego Wiatraka. W mogile tej spoczywa m.in. dowódca Morskiego Dywizjonu Lotniczego kmdr por. Edward Szystowski, poległy w trakcie bombardowania puckiej bazy, we wczesnych godzinach 1 września.

W sierpniu 1939 roku Morski Dywizjon Lotniczy, dowodzony przez kmdr. pil. Edwarda Szystowskiego składał się z eskadry wywiadowczej, liniowej, szkolnej i plutonu towarzyszącego, posiadając w eksploatacji 31 samolotów. Po przeprowadzeniu mobilizacji strukturę MDLotu przekształcono, rozwiązując eskadrę szkolną, a jej sprzęt i personel włączając w dwie podstawowe dwie eskadry: I Eskadrę Dalekiego Rozpoznania i II Eskadrę Bliskiego Rozpoznania. Pluton Towarzyszący, operujący z lotniska w Rumi wszedł pod rozkazy Dowództwa Lądowej Obrony Wybrzeża płk. Stanisława Dąbka. Personel MDLotu składał się z 285 żołnierzy, wśród których było 15 pilotów, 10 obserwatorów i 10 strzelców pokładowych. 1 września około godz. 6.00 nad Pucką bazą pojawiło się około dwadzieścia bombowców Heinkel He 111 bombardując ją, niszcząc koszary i magazyn amunicji. W wyniku nalotu zginął dowódca komandor Edward Szystowski oraz 3 podoficerów i szeregowców. Sprzęt latający nie został uszkodzony, jednak tuż po nalocie zarządzono ewakuację wodnosamolotów, ludzi i sprzętu na półwysep helski. Tak rozpoczęła się dla lotników morskich II wojna światowa. Pozbawieni sprzętu żołnierze MDLotu dostali się do niemieckiej niewoli dopiero po zakończeniu bohaterskiej obrony Helu 2 października 1939 roku.

Delegacja żołnierzy BLMW składa kwiaty na mogile poległych w bombardowaniu Pucka, na cmentarzu parafialnym w Pucku. Foto: Nadmorski.pl


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych