BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Wyposażenie

Śmigłowiec ratowniczy W-3WARM Anakonda

 

 

 

 

W-3 eksploatowane obecnie w lotnictwie Marynarki Wojennej były pierwszymi tego typu maszynami w lotnictwie Sił Zbrojnych. Śmigłowce o numerach burtowych 0209 i 0304, wówczas jeszcze w wersji transportowej W-3T, swoją służbę rozpoczęły w 1989 roku w ówczesnej 18. Eskadrze Lotnictwa Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Po zebraniu doświadczeń z eksploatacji ww. maszyn transportowych w lipcu 1992 roku do służby weszły pierwsze śmigłowce W-3 w wersji ratowniczej RM. Były to maszyny o numerach burtowych 0505 i 0506. Ostatnia z nr 0906 weszła na wyposażenie BLMW w 2002 roku. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom Anakonda ma możliwość awaryjnego wodowania.

Na początku 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z zakładami lotniczymi PZL - Świdnik umowę na modernizację śmigłowców lotnictwa morskiego Anakonda do jednolitej wersji ratowniczej. Modernizację przeprowadzono także na dwóch śmigłowcach transportowych W-3T, zmieniając ich funkcję na ratowniczą (bez nadmuchiwanych pływaków). Po modernizacji śmigłowce Anakonda noszą oznaczenie W-3WARM i wyposażone są w kamerę termowizyjną sprzężoną z reflektorem (tzw. szperaczem), system identyfikacji jednostek pływających AIS, system detekcji sygnałów radiostacji ratowniczych CHELTON, dźwig burtowy oraz sprzęt do podnoszenia rozbitków: kosz, nosze, trójkąt oraz pętlę. W kabinie transportowej pojawiło się stanowisko respiratora oraz pompy infuzyjnej. Zmodernizowane maszyny otrzymały również cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, radar pogodowy oraz odbiornik GPS oraz oświetlenie przystosowane do użycia gogli noktowizyjnych.

Obecnie w trakcie modernizacji znajdują się trzy maszyny najnowszej serii.

„Anakonda” przeznaczona jest do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik pokładowy, ratownik i lekarz.

 

Śmigłowiec ratowniczy W-3RM

 

  • załoga: 5 osób
  • długość: 14,22 metra
  • szerokość: 3,64 metry
  • wysokość: 4,2 metra
  • prędkość maksymalna: 230 km/h
  • pułap praktyczny: 4650 metrów

>
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych