BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
ZADANIA GDYŃSKIEJ BRYGADY LOTNICTWA MW

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest związkiem organizacyjnym morskiego rodzaju sił zbrojnych. W strukturze brygady funkcjonują obecnie trzy jednostki: Dowództwo Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz 43. Baza Lotnictwa Morskiego (43BLotM) i 44. Baza Lotnictwa Morskiego (44BLotM). Samoloty i śmigłowce BLMW stacjonują na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu brygady znajdują się samoloty An-28 Bryza (w wersjach patrolowo–rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego i transportowej) oraz śmigłowce Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej), śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3 oraz śmigłowce Mi-2.

Do głównych zadań Brygady Lotnictwa MW należy:

  • poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi;
  • rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom;
  • zabezpieczenie polskiej strefy SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej;
  • monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku;
  • transport ludzi i sprzętu.

    

Samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa MW uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, manewrach i operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz ćwiczeniach państw biorących udział w programie "Partnerstwo dla Pokoju". Załogi dyżurne śmigłowców ratowniczych wchodzą w skład krajowego i międzynarodowego sytemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Załogi samolotów patrolowo–rozpoznawczych pełnią dyżury w systemie rozpoznania i wsparcia systemu SAR.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych