BIP
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ
Aktualności
Ćwiczenie Kormoran-18 zakończone
05.10.2018
Procedury masowej ewakuacji SAR, zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz naprowadzanie samolotów i śmigłowców na wykryte obiekty to zadania zrealizowane w ćwiczeniu Kormoran-18


Manewry Lotnictwa Morskiego, realizowane na poligonach morskich położonych od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską trwały od poniedziałku, 1 października. Było to największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszystkie biorące udział w ćwiczeniu śmigłowce (Mi-14PŁ, W-3WARM i SH-2G) operowały z lądowiska na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Z macierzystego lotniska 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, zadania wykonywały samoloty patrolowo-rozpoznawcze M28B 1R Bryza. Na CPSP działała także grupa specjalistów zgrupowania poligonowego z baz i dowództwa BLMW, wraz z niezbędnym sprzętem, której zadaniem było zabezpieczenie operacji lotniczych i bieżąca obsługa statków powietrznych, biorących udział w ćwiczeniu. W trakcie wybranych epizodów ćwiczenia załogi współpracowały z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie realizowały zadania w ramach ćwiczeń własnych pod kryptonimami Ostrobok-18 i Wargacz-18. Mimo pogarszających się w trakcie ćwiczenia warunków atmosferycznych większość zaplanowanych epizodów ćwiczenia udało się zrealizować.

***

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jednostka wyspecjalizowana w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Jej domeną są specjalistyczne operacje lotnicze nad obszarami morskimi: zwalczanie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom i naprowadzanie na cele nawodne samolotów uderzeniowych, misje poszukiwawczo-ratownicze SAR na Bałtyku oraz w strefie przybrzeżnej, transport ludzi i sprzętu (także w ramach transportu medycznego np. Akcja Serce) oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku. Obecnie w strukturze lotnictwa morskiego funkcjonują trzy jednostki: Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu baz znajdują się samoloty Bryza w wersji patrolowo–rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej, śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce pokładowe SH-2G, ratownicze W-3WARM oraz śmigłowce Mi-2.

GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych